Adli muhasebe kapsamında uzman tanıklık uygulamasının incelenmesi
Examination of expert testimony practice in forensic accounting
  1. Tez No: 679510
  2. Yazar: RIDVAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ANGAY KUTLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Adli Muhasebe hizmetleri üzerinde durulması gereken bir konu olup, Antalya Bilirkişilik Bölge Kurulu'nun Bilirkişi Listesine Kayıtlı ve uzmanlık alanları Bankacılık ve Finans ile Muhasebe olan Bilirkişilerden Adli Muhasebe konusu hakkındaki farkındalıkları araştırılacaktır. Adli Muhasebe hizmetleri kapsamında daha çok hangi hile ve hataların olduğu anket ile sorulacaktır. Tezin ilk bölümlerinde Adli Muhasebe kavramı, uygulama alanları, Adliye'ye intikal eden adli muhasebe hizmetleri kapsamında ne tür vakaların olduğu, Uzman Tanıkların (Bilirkişilerin) bunlar hakkındaki bilgileri araştırılacak olup, tezin son bölümünde ise anket sonuçları bir istatistik paket programında veri analizi yapılarak sonuçların yorumlaması yapılacaktır. Elde edilin bulgular sonucunda, Antalya Bilirkişilik Bölge Kurulu'nun bilirkişi listesine kayıtlı ve uzmanlık alanları Bankacılık ve Finans ile Muhasebe olan Bilirkişilerin Adli Muhasebe hizmetleri kapsamında ne tür hileli işlemlerle karşılaştıkları ve bu konuda Adliye'ye intikal etmiş ne tür Adli Muhasebe Vakaları ile ilgilendikleri bu konunun ne kadar farkında oldukları anket yapılarak çıkan sonuçlar bir istatistik paket programında veri analizleri incelenerek sonuçlar doğrultusunda çözüm önerileri getirilerek“Adli Muhasebe Mesleği”nin oluşumu ve Adli Muhasebenin ayrı bir uzmanlık dalı olarak tanımlanması gerektiği farkındalığı artırılıp bu konudaki verilerin analizi ile literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic Accounting is an issue that needs to be focused on, and the awareness of the experts registered in the Expert List of the Antalya Expertise Regional Board and whose expertise is Banking and Finance and Accounting about Forensic Accounting will be investigated. Which tricks and mistakes are mostly about Forensic Accounting will be asked with a questionnaire. In the first parts of the thesis, the concept of Forensic Accounting, its application areas, what kind of cases are about forensic accounting submitted to the Courthouse, the information of Expert Witnesses (Experts) will be investigated, and in the last part of the thesis, the results of the questionnaire will be analyzed in the a statistics package program and the results will be interpreted. What kind of fraudulent transactions encountered in Forensic Accounting by the Experts Registered in the Expert List of the Antalya Regional Board of Expertise and whose areas of expertise are Banking and Finance and Accounting, and what kind of Forensic Accounting Cases submitted to the Court in this regard, how much they are aware of this issue. It is aimed to contribute to the literature by analyzing the data in the a statistics package program by examining the data analysis and bringing solutions in line with the results, increasing the awareness that the“Forensic Accounting Profession”should be formed and the definition of Forensic Accounting as a separate specialty.