Armoracia rusticana G.Gaertn., B.Mey. & Scherb. (bayırturpu) bitkisinin çeşitli tarla ve depo mikrofunguslarına karşı antifungal etkinliğinin araştırılması
Investigation of the antifungal effectiveness of Armoracia rusticana G.Gaertn., B.Mey. & Scherb. (horseradish) against various field and storage microfungi
  1. Tez No: 679511
  2. Yazar: MOUSSA KIOURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Trakya Bölgesi'nden toplanan ve antimikrobiyal etkinliğe sahip Armoracia rusticana (bayırturpu) bitkisinin çeşitli tarla ve depo mikrofunguslarına karşı antifungal etkinliğinin belirlenmesidir. A. rusticana bitkisinin çeşitli mikrofunguslara (Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Dipodascus geotrichum, Fusarium concolor, Fusarium culmorum, Fusarium fujikuroi, Fusarium sp., Mucor racemosus, Penicillium digitatum ve Penicillium italicum) karşı in vitro antifungal etkinliği; bitkinin köklerinin fungusların misel büyümeleri üzerine olan etkileri (%misel büyüme inhibisyonu), çeşitli kök ekstraktların test mikrofungusları için Minimum Fungisidal Konsantrasyonlarının (MFK) belirlenmesi, ekstraktların test mikrofunguslarının konidi çimlenmeleri üzerine etkileri ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile hifal morfoloji üzerine etkileri olarak çeşitli şekillerde araştırıldı. Misel büyüme inhibisyonu; bitki kökü tozunun direkt kullanıldığı denemelerde %2 ve daha yüksek konsantrasyonlarda, bitki kökü tozunun uçucu bileşiklerinin kullanıldığı denemelerde ise 0.2 g ve daha yüksek miktarlarda %100 olarak gerçekleşti. Test mikrofungusları için MFK değerleri, 125-500 µg/mL uçucu yağ konsantrasyonları aralığında belirlendi. Konidi çimlenmesinin %100 inhibe edildiği en düşük konsantrasyon ise 15.62 µg/mL olarak, Penicillium digitatum için tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the antifungal activity against various field and storage microfungi of Armoracia rusticana (horseradish) collected from the Thrace Region. In vitro antifungal activity of A. rusticana against various microfungi (Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Dipodascus geotrichum, Fusarium concolor, Fusarium culmorum, Fusarium fujikuroi, Fusarium sp.,Mucor racemosus, Penicillium digitatum ve Penicillium italicum) was investigated in the following ways; the effects of plant roots on mycelial growth of test microfungi (% mycelia growth inhibition), Minimum Fungicidal Concentrations (MFC) for fungi of various root extracts, effects of root extracts on the conidia germination of the test microfungi and effects on the hyphal morphology by Scanning Electron Microscopy (SEM). Mycelial growth inhibition; in the trials where the plant root powder was used directly, it was 100% at concentrations of 2% and higher, and in the trials where the volatile compounds of the plant root powder were used, it was 100% at 0.2 g and higher amounts. MFC values for test microfungi were determined in the range of 125-500 µg/mL essential oil concentrations. The lowest concentration at which conidia germination was 100% inhibited was 15.62 µg/mL for Penicillium digitatum.