Döşemeli mobilya endüstrisinde kalifiye personel eğitiminin incelenmesi: İnegöl (Bursa) örneği
Investigation of qualified personnel training in upholstered furniture industry: Case of İnegöl(Bursa)
- Tez No: 679517
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BUDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, döşemeli mobilya endüstrisi için eğitim veren kurumların ya da şirketlerin eğitmen / usta öğretici, müfredat, mesleki yeterlilik ve fiziki kapasite durumlarının incelenmesi, bu kurumlarında verilen eğitimin sektörün ihtiyaçlarını hangi düzeyde karşıladığı, ilgili sektörün bu problemi nasıl çözümlediği, gelişen teknolojiye nasıl entegre olduğu ile ilgili durum tespiti yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Mobilya İskeleti ve Döşemesi sektöründeki işletmeler, çalışanlar ve eğitimciler ile inceleme, gözlem, röportaj ve anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada İnegöl (Bursa/Türkiye) kenti, Türkiye'nin mobilya ihracatının %16'sını karşılayan 3.büyük mobilya üretim merkezi olması nedeni ile tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, eğitimcilerin üniversitelerde ve çalışma hayatlarında ihtiyaçları olan yeterli eğitimi alamadıkları, işletmelerin eğitim konusuna eğilmediği, yeterli eğitim ortamı oluşturmadığı, çalışanlara da gerekli eğitim fırsatlarının sağlanmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca üniversite-mesleki orta öğretim ve sektör arasında yeterli işbirliğinin yapılmadığı, döşemeli mobilya eğitimde kullanılan ders materyalleri ile müfredatın eski ve yetersiz kaldığı, dolayısı ile sektörün istediği özelliklerde kalifiye personelin yetiştirilemediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, öncelikle eğitim kurumları ve işletmelerin bir araya gelerek döşemeli mobilya eğitimi konusunda ortak çalışma yapması, eğitim müfredatların tekrar gözden geçirilmesi, sektörün ihtiyaçları ile uyumlu ders kitaplarının güncellenerek çeşitlendirilmesi, verilen kısıtlı eğitimin artırılarak uygulamalı hale getirilmesi, kullanılan fiziki ortamların yenilenerek daha donanımlı hale getirilmesi, kısa vadede hizmet içi eğitim ya da sertifika programları ile telafi eğitimi yapılması, orta ve uzun vadede döşemeli mobilya bölümlerinin orta öğretim ve üniversite düzeyinde açılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, a detailed assessment on the following issues and points is presented: the instructor/the qualified instructor, the curriculum, professional competence and physical capacity of the institutions or companies that provide training for the upholstered furniture industry, the level of education provided in these institutions meet the needs of the sector, how the relevant sector solves this problem, how it is integrated with the developing technology. For this purpose, examinations, observations, interviews and surveys were conducted with enterprises, employees and trainers in the furniture frame and upholstery sector. In the study, İnegöl (Bursa / Turkey) city was chosen because it is the 3rd largest furniture production center that meets 16% of Turkey's furniture exports. According to the results of the research, it was determined that educators could not get enough education they need in universities and working environments, that businesses do not focus on education, do not create an adequate training environment, and that employees are not provided with the necessary training opportunities. In addition, it was observed that there was not enough cooperation between the university-vocational secondary education and the sector, the course materials used in upholstered furniture education and the curriculum were old and inadequate, so qualified personnel with the characteristics required by the sector could not be trained. Consequently, it is advised that educational institutions and businesses come together and work together on upholstered furniture education, training curriculum should be revised, textbooks that are compatible with the needs of the sector should be produced, the limited education given should be updated by making it more practical, the physical environments should be used and be further equipped, in-service training or compensatory training with certificate programs in the short term and opening upholstered furniture departments at secondary education and university levels in the medium and long terms are also suggested.