Bilgisayar destekli yapı tasarım sisteminin malzeme ve maliyet yazılımı
- Tez No: 10251
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 566
Özet
103 ÖZET Teknolojinin hızla gelişmesiyle, her alana giren ve özellikle hesaplamalarda çok büyük kolaylıklar yaratan bilgisayarların, yapı tasarımı ve yapımı alanlarında da aynı şekilde rahatlıklar yarattığı bir gerçektir. Yapı tasarımında bilgisayar uygulamaları alanında geliştirilmiş MALZEME&MALÎYET yazılımının ana amacı, yapı tasarımı ve yapımı süreçleri arasındaki zamanı azaltmaktır. MALZEME&MALÎYET yazılımı, dahil olduğu sistemin diğer elemanları olan MİMAR ve İNŞAAT HESAPLARI programlarıyla beraber çalışabildiği gibi, onlardan bağımsız tek başına da çalışabilir. Bina işlemleri kaba ve ince olarak iki grupta incelenir. Bu işlemler için gerekli olan bilgileri, ya diğer programlardan ya da, ekrandan (kullanıcıdan) okur. Yazılımda ilk sorgulama ile bu seçme sağlanır. Yazılım bir anda, bir binaya ait bilgileri saklayabilmektedir. Yeni bir bina işlemlerine başlamak için, eski bina bilgilerinin hesaplama dosyalarından temizlenmesi gerekir ki, sağlıklı sonuçlar elde edilebilsin. Yazılımdaki ikinci sorgulama da, bina işlemlerine ilk başlanılacağı mı veya daha önce işlemlerine başlanmış binanın şimdi de, işlemlerine devam mı edileceği sorgulamasıdır.104 Eğer bina işlemlerine ilk başlanıyorsa; bu binanın maliyet hesaplamalarında Bayındırlık ve Iskan Bakanlığının yayınladığı bayındırlık birim fiyatlarının mı, yoksa piyasa birim fiyatlarının mı bar. alınacağı sorgulaması ile birim fiyatlardaki seçimlilik sağlanır.. Daha sonra "da yeni binanın malzeme miktar ve maliyet sonuçlarının saklanacağı dosyalar temizlenir. Bu işlemden sonra bilgiler ekrandan okunacaksa, binanın ince ve kaba inşaatına ait olan bilgilerin bir kısmı okunur. Bilgi okuma işleminden sonra ekrana ana menü gelir. Eğer bina işlemlerine ilk kez başlanmıyorsa, yani daha önce başlanmış işlemlere devam ediliyorsa ekrana hemen ana menü gelir. Bu aşamalardan sonra yazılımda bulunan beş bölümden biri seçilerek işlemler yönlendirilir. Yazılımın bölümleri sırasıyla kaba inşaat, ince inşaat, dosyalarda güncelleme, dosyalara ekleme ve raporlardır. Kaba inşaat bölümünde binanın, kazı alanı, taban dolgusu, altyapısı, grobetonu, temel dolgusu, temel dolgusunun sıkıştırılması, temel su yalıtımı, temel betonları, kolonları, kirişleri, döşemeleri, tuğla duvarları, bacaları, merdiven basamakları ve çatısının işlemleri incelenir. ıı105 ince inşaat bölümünde binanın dış cephesinin, bacalarının, mekanlarının ve mekanların içindeki duvarları, tavanı, döşemesi, kapıları, pencereleri, kapı ve pencere camları, korkulukları, iş iskeleleri, kepenk veya panjurları, sineklikleri için sıva, şap betonu, tesviye betonu, kaplama ve doğrama olarak bölümlendirilen ince işleri incelenir. Yine bu bölümde yer alan tesisat işlemlerinde ise binanın sıhhi, elektrik, telefon, televizyon, ısıtma ve havalandırma tesisatlarının maliyet bilgileri ekrandan (kullanıcıdan) okunarak, maliyet hesaplamalarına dahil edilir. Dosyalarda güncelleme bölümünde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yayınladığı imalatların bayındırlık ve piyasa birim fiyatları güncellenir. Dosyalara ekleme bölümünde, birim fiyat dosyalarında bulunmayan yeni bir imalatı dosyalara ekleme işlemleri gerçekleştirilir. Raporlar bölümünde, yapılan kaba inşaat ve ince inşaat bölümlerinde kullanılan malzemelerin miktarları ve maliyetleri hakkında bilgiler alınır. Bu işlemler sonucu alınan malzeme miktar ve maliyet bilgileri ile binanın yapım kararı hakkında bir fikire sahip olunabilir. ııı
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY It is a fact that computers, which have entered into every field of human endevaour as a result of rapid technological developments have provided many. facilities for problems involving calculations such as the design and construction of buildings. The main purpose in developing the MATERIALS&COST program presented here, is to shorten the interval between the stages of desing and construction. Although the MATERIALS&COST program is part of a larger system which includes the ARCHITECT and the STATIC CALCULATIONS programs, and can be used in conjuction with them, the program itself can be used independently. For the purposes of the MATERIALS&COST program, construction works are considered in two parts, namely the structural works and the fine finishes. The necessary information/data concerning these activities are supplied either by the other programs in the same system, or by the user via the screen/terminal. The first prompt in the program asks for this option. At any given time, the program can store information only about a particular building. To start a new process for a building, the data files roust be initialized so that healthy results can be obtained. The second prompt in the program asks whether the construction work is a fresh start or a completion work for an already started building work. IVto? If the construction work is a fresh start, two options are offered to determine which set of unit prices as the Ministry of Development and Housing unit prices or the prevailing market unit prices are to be used. Later on,. the files in which the results of material quantities and costs calculations are to be stored, are initialized. Following this action, if the 3ata/information is to be read from the screen, some of the 3ata about the structural works and fine finishes are entered, rhen the main menu appears on the screen. If the construction work is not a fresh start, e. i. If it is a completion work, the main menu comes on the screen immediately. Following this step, the process is guided by selecting une of the five parts of the program. These parts are structural works, fine finishes, updating the files, appending the files, and reports. In the structural works part, the activities of site sxcavation, levelling, infrastructure, foundation fillings, pressing the foundation fillings, isolation of the foundations igainst ground water, concerete works for the foundations, sillars and beams, divisions for each store, brick walls, ühimneys, stairs, and the roof of the building are considered.IQV In the fine finishes part,, exterior facets, chimneys, partitions and partition walls, floor and ceiling covers, doors, windows, glass, barriers, scaffoldings, outer blinds, linings, tiles arid fittings of the building are considered. Cost datar about plummings, power supply network, telephone, television, heating and ventilation equipment, which are also included in this fine finishes part, are supplied via the screen/terminal by the user and included in the computations. In updating the files, the Ministry of Development and Housing unit prices or the market prices are updated. In appending the files, new products which are not found in the unit price files can be added to the lists. In the reports part, information is obtained about the materials quantities and costs. The results obtained from these procedures, e.i. bill of materials and costs information, can assist the decision-maker in his choice about the construction of a building. VI