Covid-19 pandemi sürecindeki kısıtlama ve uygulamaların acil servise olan hasta başvurularına etkisi
Effects on admissions of limitations and practices during COVİD-19 pandemic
- Tez No: 679589
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı Covid-19 Pandemisi'nin ülkemizde göründüğü ilk tarihten itibaren yapılan değişikliklerle beraber acil servis başvurularının özellikle akut koroner sendrom (AKS), akut iskemik serebrovasküler olay (Akut İskemik SVO) ve ileri evre septik şok için etkilenip etkilenmediğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli retrospektif vaka kontrol çalışması olan bu çalışmada 1 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servisi'ne olan başvurular ve bir önceki yılın başvuruları incelendi. Ayrıca üç hastalığın da başvuruları hem bir önceki yıl ile hem pandemi öncesi dönem ile karşılaştırıldı. Ayrıca üç hastalığın alt grupları ve Akut iskemik SVO ve ileri evre şok hastalarında acil serviste kalış günleri de karşılaştırıldı. Bulgular: 2020 yılında genel olarak acil servise başvurular bir önceki yıla göre %35 azalmıştır. Pandeminin erken dönemlerinde (Mart, Nisan, Mayıs 2020) hem bir önceki yıla göre hem de pandemi öncesi döneme (Ocak, Şubat 2020) göre başvurular hem genel anlamda hem de bakılan üç hastalık için de azalmıştır. Akut SVO ve ileri evre şok için acilde kalma süreleri azalmıştır. Sonuç: Pandemiye yönelik uygulamalar ve Covid-19'un kendisi Covid-19 dışı hastalıkların acil servis yükünü hem başvuru anlamında hem de kalış süresi anlamında azaltmıştır. Pandemi hastaneleri yönetimi ve ülke yönetimi geçmiş dönemde yapılan uygulamaları değerlendirip daha faydalı uygulamalar ve planlar geliştirip bu hastalığı en az zararla mağlup etmeyi amaçlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate whether emergency service admissions are affected especially for acute coronary syndrome, ischemic stroke and terminal stage shock, together with the changes made since the first date of the Covid-19 Pandemic in our country. Material and Method: In this homocentric retrospective case-control study, the admissions to Gazi University Health Research and Application Center Emergency Service between January 1, 2020, and December 31, 2020, and the previous year's admissions were both examined. The admissions of all three diseases were compared with both the previous year and the pre-pandemic period. Also, the subgroups of the three diseases and the days of stay in the emergency service of patients with stroke and shock were compared. Results: In 2020, applications to the emergency service generally decreased by 35% compared to the previous year. In the early stages of the pandemic (March, April, May 2020), applications decreased both in general terms and for the three diseases examined, both compared to the previous year, and both compared to the pre-pandemic period. The duration of stay in the emergency service was decreased for ischemic stroke and shock. Conclusions: Implementations for the pandemic and Covid-19 itself have reduced the load of emergency service of non-Covid-19 diseases both in terms of application and duration of stay. Pandemic hospitals management and country management should evaluate the implementations made in the past, develop more beneficial implementations, and plans, aim to defeat this disease with the least damage.