İdiopatik hafif karpal tünel sendromu olan hastalarda farklı elektrodiagnostik incelemelerin sensitiviteleri
The sensitivity of different electrodiagnostic studies in patients with idiopathic mild carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 679590
  2. Yazar: SELMA EROĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN LALE AKTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS) en sık görülen ve aynı zamanda tedavi edilebilen bir tuzak nöropatidir. Elde median sinir innervasyon alanında ağrı, parestezi, güçsüzlük, gece uyuşması ve gece ağrısı gibi semptomlara sebep olabilmektedir. KTS tanısı klinik bulgular ile konulabilir. Ancak tanıyı doğrulamak ve tedaviyi planlamak için elektrodiagnostik çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada hafif KTS'li hastalarda klinik semptom ve klasik testlerle elektrodiagnostik olarak duyu sinir ileti çalışmaları ve karşılaştırmalı testlerin sensitivite oranları karşılaştırıldı. Çalışmaya 75 idiopatik hafif KTS tanılı hasta (90 el) ve 15 sağlıklı gönüllü (30 el) alındı. Hastalarda median sinir innervasyon alanında ağrı, parestezi, elde güçsüzlük, gece uyuşması, gece ağrısı ve silkeleme semptomları sorgulandı. Tinel ve Phalen testleri uygulandı. Elektrodiagnostik olarak; median sinir distal motor latansı, iletim hızı ve amplitüdü, median 1-2-3-4. parmak ve avuç içi duyusal distal latansları, iletim hızları ve amplitüdleri, median F dalgası, median miks distal latans, iletim hızı ve amplitüdü, ulnar sinir motor distal latansı, iletim hızı ve amplitüdü, ulnar sinir 5. parmak distal duyusal latansı, iletim hızı ve amplitüdü, ulnar F dalgası, ulnar sinir bilek dirsek miks distal latansı, iletim hızı ve amplitüdü, radial sinir 1. parmak distal latansı, ileti hızı ve amplitüdü çalışıldı. Elektrodiagnostik olarak çalışılan testlerden 1, 2, 3 ve 4. parmak ve avuç içi median distal duyusal latansları ve ileti hızlarının; 1.parmaktan median –radial distal duyusal latans farkının, 4. parmaktan median-ulnar distal duyusal latans farkının, 2-5,3-5,4-5. parmaklar arasında median-ulnar distal duyusal latans farklarının; median ve ulnar F dalgası latans farklarının sensitiviteleri hesaplandı. Hafif KTS'li hastalarda en sık rastlanan semptom elde paresteziydi ve sensitivitesi %95,6 olarak bulundu. İkinci sıklıkta görülen semptom, sensitivitesi %88,8 oranında tespit edilen gece uyuşması idi. Klinikte KTS tanısında en çok kullanılan testlerden olan Phalen testi %67,8 ve Tinel testi %56,7 oranında sensitif bulundu. Elektrodiagnostik testlerin sonuçları değerlendirildiğinde 1.parmak-bilek ve avuç içi- bilek segmenti %98,9 oranında (89 el) en yüksek sensitivitede bulundu. 4-5 parmak median-ulnar distal duyusal latans farkı %93,3 (84 el) oranında en sensitif karşılaştırmalı test olarak tespit edildi. Median-ulnar F latans farkının sensitivitesi ise %35 gibi düşük bir oranda saptandı. Sonuç olarak, karpal tünelde basıya uğrayan median sinir liflerinin anatomik yerleşimine göre elektrodiagnostik testlerin sonuçlarının da değişkenlik gösterebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common and also treatable entrapment neuropathy. It can cause symptoms of pain, paresthesia, weakness as well as numbness and pain aggravating at night, in median nerve distribution in the hand. The diagnosis of CTS can be made by clinical findings. However, electrodiagnostic studies are needed to confirm the diagnosis and to plan the treatment. In this study, the sensitivity rates of clinical symptoms and conventional tests and electrodiagnostic studies including sensory nerve conduction studies and comparative tests were assessed in patients with mild CTS. The study included 75 patients with idiopathic mild CTS (90 hands) and 15 healthy volunteers (30 hands). Symptoms in median nerve distribution such as pain, paresthesia, weakness as well as numbness and pain worsening at night in the hand and relief from the symptoms by shaking hands were questioned. Tinel's and Phalen's tests were performed. The electrodiagnostic studies included; median nerve motor distal latency, conduction velocity and amplitude; median sensory distal latency, conduction velocity and amplitude in digits 1-2-3-4 and palm segment, median F wave, median mixed distal latency, conduction velocity and amplitude; ulnar nerve motor distal latency, conduction velocity and amplitude, ulnar nerve sensory distal latency, conduction velocity and amplitude in digit 5, ulnar F wave, ulnar nerve wrist-elbow mixed distal latency, conduction velocity and amplitude; distal latency, conduction velocity and amplitude of the radial nerve in the first digit were studied. Using electrodiagnostic tests, sensitivity rates of the following were calculated; sensory distal latency and conduction velocity of median nerve in digits 1, 2, 3, 4 and palm segment; median-radial sensory distal latency difference in the first digit; median-ulnar sensory distal latency difference in the fourth digit; median-ulnar sensory distal latency differences between digits 2-5, 3-5 and 4-5; median and ulnar F wave latency differences. The most common symptom in patients with mild CTS was paresthesia in the hand, with a sensitivity rate of 95,6%. The second most common symptom was numbness worsening at night, with a sensitivity rate of 88,8%. Phalen's test, one of the most commonly used tests in the diagnosis of CTS, was found to have a sensitivity rate of 67,8% and Tinel's test had a sensitivity rate of 56,7%. When the results of the electrodiagnostic tests were evaluated; the first digit-wrist and palm-wrist segments were found to have the highest sensitivity with a rate of 98,9% (89 hands). The median-ulnar sensory distal latency difference in 4th-5th digits was found to be the most sensitive comparative test with a rate of 93,3% (84 hands). The sensitivity of the median-ulnar F latency difference was found to be as low as 35%. In conclusion, it was thought that the results of electrodiagnostic tests may vary according to the anatomical location of the median nerve fibers compressed in the carpal tunnel.