İbn Kesir'in müteşabih ayetleri yorumlama metodu
Ibn Kathir's method of interpreting mutashabih verses
- Tez No: 679646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kur'an-ı Kerim'de, müteşabih olarak isimlendirilen bir kısım ayetler bulunmaktadır. Bu ayetlerin lafzındaki kapalılık ve benzerlik sebebiyle manaları tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu ayetler huruf-u mukattalar, Allah'a nispet edilen alay, hayâ (utanmak), istiva, hile, el, baldır, göz, yüz gibi konuları kapsamaktadır. Bu sebeple bu türden olan ayetlerin nasıl yorumlanması gerektiği, Allah'a isnat edilip edilemeyeceği gibi konular insanlar arasında tartışıla gelmiştir. Bu çalışmada İbn Kesir'in müteşabih ayetleri yorumlama metodu ele alınmıştır. İbn Kesir, müteşabih ayetlerin, muhkem ayetler ışığında tevil edilmesi gerektiği görüşünü savunmaktadır. Bazen selefin yolundan gidip müteşabih ayetlere olduğu gibi iman edilmesi gerektiğini söylemiş, bazen de naslar etrafında tevil yolunu benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
There are some verses in the Quran that are named as amulet. Their meanings are not fully understood due to the similarity in the wording of these verses. These verses cover issues such as mockery, shame, istiva, trick, hand, calf, eye, face attributed to Allah in cut letters. For this reason, issues such as how such verses should be interpreted and whether they can be attributed to Allah have been discussed among people. In this study, the method of interpretation of Ibn Kathir's Allegorical verses is discussed. The verses of Ibn Kathir similar defends the view that they should be interpreted in the light of strong verses. Sometimes he said that he should follow the path of the predecessor and believe in the similar verses as they are, and sometimes he adopted the way of interpretation around the evidence.