Merkezi-yerel ilişkiler bağlamında Afganistan devleti kurumsallaşması
Institutionalization of the state of Afghanistan in the context of central-local relations
- Tez No: 679651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Merkez - yerel ilişkisi, ulus devletlerin kamu yönetimi örgütlenmesinde en temel tartışma alanlarından biridir. Bu tartışmanın özünde, merkezi ve yerel yönetimler arasındaki siyasi ve idari güç boyutu ve bu gücün nasıl dağıtılacağı yatar.Yerel ve merkezi ilişkilerin birbirleri ile olan yatay ve dikey ilişkisi aynı zamanda her bir yapının karşılıklı olarak sahip olduğu bağımsızlık ve kontrol derecesini anlamaya olanak sağlar.Bir birlik devleti olarak Afganistan'ın merkezi hükümet sisteminin tek bir otorite kaynağı bulunmaktadır. Gelenek ve modernite arasında sıkışan Afganistan, kalıcı bir siyasi istikrar ve güvenliği henüz sağlamamıştır. Geleneksel güçlerin isyanla silahlı mücadeleye girişmesi ve dünyanın önde gelen devletlerinin süreci olumsuz yönde tırmandırması kalıcı barışı sekteye uğrattığı gibi Afganistan'ın modernleşme sürecinin de önünü kesmiştir. Afganistan; Komünist, Cihat ve İslami sistemleri deneyimlemiş ve Bonn Anlaşmasının imzalanmasından sonra liberal batı demokrasisine dayanan Yeni Devlet modelinin inşasına başlamıştır. Kamu yönetimi, bütün bir toplumun iç içe girmiş ve çoğu kere de birbirleriyle çelişen sorunların arasında işleyen bir idari mekanizmadır. Toplumlar, hacim ve ilişkilerdeki yoğunluk bakımından genişledikçe devletler de yapı ve işlevleri itibariyle büyümekte; kurumlar uzmanlaşmakta ve farklılaşmaktadır. Buna bağlı olarak, yönetim faaliyetlerini yürüten kamu kurumları da yapısal görünüm ve işleyiş bakımından daha karmaşık ve teknik hale gelmektedir. Afganistan'daki merkezi hükümet ve yerel yönetimler arasındaki ilişkiler zayıftır ve otoritenin çoğu merkezi hükümete aittir.Kalkınma programları her zaman merkezden yerele doğru ilerlemektedir. Bu durum, merkezi hükümetin planlama sürecinde yerel halkın iradesine karşı hareket etmesi ve amacı dışında yatırım yapması gibi bazı sorunlara neden olmaktadır. Yerel yönetimler, il temelinde karar verme ve geliştirme programlarında hiçbir güce sahip değildir. Afganistan Kamu Yönetiminde, yerel düzeyde kurumsallaşmış yapılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada Merkez, yönetim ile yerel yönetim arasındaki ilişki analiz edilmeye çalışılmaktadır. Temel amaç, Afganistan'da yerel yönetimlerdeki kurumsallaşma eksikliğinin temel nedenlerinin ortaya çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The center-local relationship is one of the most basic areas of discussion in the public administration organization of nation-states. At the core of this debate lies the extent of political and administrative power between central and local governments and how this power will be distributed. At the core of this debate lies the extent of political and administrative power between central and local governments and how this power will be distributed. The horizontal and vertical relationship of local and central relations with each other also allows understanding the degree of independence and control that each structure has mutually. As a union state, Afghanistan's central government system has a single source of authority. Stuck between tradition and modernity, Afghanistan has not yet achieved lasting political stability and security. The traditional forces' armed struggle against the rebellion and the negative escalation of the process by the world's leading states hindered the lasting peace and blocked the modernization process of Afghanistan.Afghanistan; it experienced Communist, Jihad and Islamic systems and after the signing of the Bonn Agreement started the construction of the New State model based on liberal western democracy. Public administration is an administrative mechanism that operates among the intertwined and often conflicting problems of a whole society.As societies expand in terms of mass and density in relations, states also grow in terms of their structure and functions; institutions are specialized and differentiated. Accordingly, public institutions that carry out management activities are also becoming more complex and technical in terms of their structural appearance and functioning. Relations between the central government and local governments in Afghanistan are weak and most of the authority rests with the central government. Development programs always move from the center to the local. This situation causes some problems such as acting against the will of the local people in a part of the planning of the central government and making investments outside of its purpose. Local governments have no power in decision-making and development programs on a provincial basis. There is a need for institutionalized structures at the local level in Afghanistan's Public Administration. In this study, the relationship between the central government and local government is tried to be analyzed. The main purpose is to reveal the main reasons for the lack of institutionalization in local governments in Afghanistan.