The language-thought relationship on the basis of precedence of thought over language
Düşüncenin dili öncelemesi temelinde dil ve düşünce ilişkisi
- Tez No: 679676
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı, düşüncenin dilden önce geldiği iddiasından hareketle dil ve düşünce arasındaki ilişkiyi incelemektir. İddia, düşüncenin dilin sağladığından fazlasını içerdiği, dolayısıyla düşüncenin dil tarafından şekillendirilmesinin sınırlı olduğu anlamına gelmektedir. İlk olarak dilin düşünceyi şekillendirdiği, dilin düşünceyi kısmen etkilediği ve düşüncenin karmaşık yapısı konularına odaklanarak dil ve düşünce ilişkisi üzerine yapılan çalışmaları inceleyeceğim. Ardından düşünce ve dil tanımlarından yola çıkarak düşüncenin sözel verilerden fazlasını içeren yapısını göstereceğim. Ve son olarak, dil olmadan da mümkün olabilen düşünce örnekleri sunacağım. Böylece, dil düşünce ilişkisi içerisinde düşüncenin dili öncelediği iddiasıyla tez sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between language and thought on the basis of the claim that thought precedes language. The claim is meant that the processes of thought might occasionally be possible without the contribution of language, so the shaping of thought by language has limitations. Firstly, I shall examine the studies on the relationship between language and thought by focusing on issues as language shapes thought, language affects thought partially, and the complex structure of thought. Then, based on the definitions of thought and language, I shall show the structure of thought which includes more than verbal media. And finally, I shall present examples of the processes of thought without language. Thus, the thesis will be finalized with the claim that thought precedes language in the relation between language and thought.