The role of expectation and experience in the control of attention
Dikkatin kontrolünde beklenti ve deneyimin rolü
- Tez No: 679746
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MISIRLISOY, DOÇ. DR. NART BEDİN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilişsel kontrol, otomatik ve istenmedik davranışlarımızı bastırarak amaca yönelik ve esnek davranış sergileme becerisidir. Uyumlu ve uyumsuz uyarıcılar içeren Stroop görevi bilişsel kontrolü araştırmada sıklıkla kullanılır. Katılımcılardan uyarıcının anlamını görmezden gelirken rengine tepki vermeleri istenir. Stroop görevinde gözlemlenen tipik bir sonuç, uyumsuz uyarıcılarda uyumlu uyarıcılara nazaran daha yavaş tepki süresi ve daha fazla hata oranı görülmesini ifade eden Stroop etkisidir. Liste düzeyi uyumluluk oranı (LDUO) çalışmalarında, uyumlu ve uyumsuz uyarıcıların oranları manipüle edilerek çoğunlukla uyumlu ve çoğunlukla uyumsuz listeler oluşturulur. Çoğunlukla uyumlu listede çoğunlukla uyumsuz listeye kıyasla daha büyük Stroop etkisi görülmesi, LDUO etkisi olarak adlandırılır. LDUO etkisinin deneyimlerden mi yoksa beklentilerden mi kaynaklandığı devam eden bir tartışma konusudur. Ön ipuçlu liste paradigmasını kullanarak deneyim ve beklentilerin dikkatin kontrolü üzerindeki biricik etkileri gözlemlenebilir. Bu tezde, geçerli ve geçersiz ipuçlarını deney içinde bir arada kullanarak deneyim ve beklentilerin ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Beklentilerin ipucunun geçerli ve geçersiz olduğu listelerdeki etkisini karşılaştırarak üç alternatif hipotezin test edilmesi amaçlanmıştır: (1) yalnızca deneyim, (2) eklemeli deneyim ve beklenti ve (3) etkileşimli deneyim ve beklenti. Sonuçlar yalnızca deneyimin dikkatin kontrolü üzerinde etkili olduğu hipotezini desteklemiş ve deneyim ve beklentilerin her zaman tutarlı olmadığı durumlarda, tek başına deneyimin dikkatin kontrolünü modüle ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cognitive control is the ability to exhibit goal-directed and flexible behavior by suppressing automatic and unintended behaviors. The Stroop task, which contains congruent and incongruent items, is commonly used to investigate cognitive control. The participants are instructed to react to the color of the stimulus while ignoring its meaning. A typical observation in the Stroop task is the Stroop effect, which represents slower response times and higher error rates for the incongruent items compared to the congruent items. In the list-wide proportion congruence (LWPC) studies, the proportion of congruent and incongruent items in the list is manipulated, and mostly congruent (MC) and mostly incongruent (MI) lists are created. A larger Stroop effect in the MC list compared to the MI list is called the LWPC effect. There is a continuing debate on whether the LWPC effect is a result of expectation-driven or experience-driven mechanisms. Using the precued list paradigm, researchers are able to observe the unique influence of expectation and experience on the control of attention. The current thesis aims to investigate the relationship between experience and expectation by using valid and invalid cues within the same experimental paradigm. By comparing the influence of expectation on validly- and invalidly-cued lists, we aimed to test three possible hypotheses: (1) pure experience, (2) additive experience and expectation, and (3) interactive experience and expectation. The results supported the pure experience hypothesis and demonstrated that when expectations do not fully correspond with actual experiences, pure experience modulates attentional control settings.