Enerji güvenliği açısından bir transit ülke olarak Türkiye
Turkey as a transit country in terms of energy security
- Tez No: 679747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Enerji güvenliği, enerjinin belirli şartlar altında üretici, tüketici ve transit ülkeler arasında oluşturduğu bağlantının genel adıdır. Enerji güvenliğine yönelik birçok tanımlamanın bulunmasına rağmen genel olarak kesintisiz ve güvenilir olması ön plandadır. Bu bağlamda tüketicilerin enerji ihtiyacını karşılamasında, üretici ve transit ülkelerin kesintisiz ve güvenilir bir arz kaynağı olması önemlidir. Türkiye, mevcut enerji ağları ve bulunduğu coğrafi konum sebebiyle önemli bir transit ülke konumundadır. Türkiye'nin mevcut transit konumu ve enerji politikası bağlamında, kendi enerji güvenliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla, transit ülke özelliğini kullanmak için enerji ticaretindeki aktörlere yönelik karşılıklı bağımlılık anlayışı doğrultusunda işbirliği yaklaşımını uygulamaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye'nin enerji ticaretine olan yaklaşımı öncelikle kendi enerji arz güvenliğini sağlamak ardından da transit ülke konumunu güçlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Energy security is the general name of the connection that energy creates under certain conditions between producers, consumers and transit countries. Although there are many definitions regarding energy security, it is generally important to be uninterrupted and reliable. In this context, it is important that producer and transit countries are an uninterrupted and reliable supply source in meeting the energy needs of consumers. Turkey is an important transit country due to its existing energy networks and geographical location. In the context of Turkey's current transit position and energy policy, it aims to ensure its own energy security. Therefore, in order to use the transit country feature, it applies a cooperation approach in line with the understanding of mutual dependency towards actors in energy trade. In this direction, Turkey's approach to energy trade is primarily to ensure its own energy supply security and then to strengthen its transit country position.