Dijital öykülemenin lise öğrencilerinin akademik başarılarına, eleştirel düşünme eğilimlerine, işbirlikli düzenleme ve hikâye kurgulama becerilerine etkisi
The effects of digital storytelling on high school students' academic achievements, critical thinking dispositions, co-regulations and narrative skills
- Tez No: 679745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dijital öyküleme yönteminin 10. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları, eleştirel düşünme eğilimleri, işbirlikli düzenleme ve hikâye kurgulama becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen çalışmanın örneklemi, bir lisede öğrenim gören 64 (33 deney grubu, 31 kontrol grubu) öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi, eleştirel düşünme eğilimi ölçeği, işbirlikli düzenleme becerisi ölçeği, dijital öykü değerlendirme rubriği, görüşme formu ve ekran kayıtları kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmadan elde edilen bulgulara göre akademik başarı, eleştirel düşünme eğilimi ve işbirlikli düzenleme becerileri açısından dijital öyküleme yöntemi kullanılan deney grubu lehine anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Hikâye kurgulama becerisinin akademik başarı üzerinde anlamlı yordayıcı olduğu ve bu becerinin haftalara göre anlamlı şekilde artış gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca ekran kayıtları ile deney grubu öğrencilerinin dijital öykülerle etkileşimlerine ilişkin verilere, bireysel ve odak grup görüşmeleri ile de dijital öykü oluşturma sürecine ilişkin detaylı bilgilere ulaşılmıştır. Sonuçlar: Dijital öyküleme etkinlikleri öğrencilerin akademik başarılarını geleneksel yöntemdeki PowerPoint sunusu hazırlamaya göre daha fazla arttırmıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri, işbirlikli düzenleme becerileri ve hikâye kurgulama becerileri de dijital öyküleme sürecinden olumlu etkilenmiştir. Öğrenci görüşleri de bu sonuçları desteklemektedir. Dijital öyküleme sürecinin öğrenciler için öğrenmeyi kolaylaştırma, grupla çalışmaya yöneltme, hayal gücünü geliştirme, eğlenceli olma ve ilgiyi arttırma gibi birçok pedagojik olumlu katkısının yanı sıra zaman yönetimi, teknik sorunlar ve grup içi sorunlar gibi bazı zorlukları da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of digital storytelling method on academic achievement, critical thinking dispositions, co-regulation and narrative skills of 10th-grade students. Method: Mixed research method was used in the study. The sample determined by the convenient sampling method consists of 64 (33 experimental group, 31 control group) students studying at a high school in Turkey. As data collection tools, academic achievement test, critical thinking disposition scale, co-regulation skills scale, digital story evaluation rubric, interview form and screen recordings were used. Findings: According to the findings, it was determined that there were significant differences in terms of academic achievement, critical thinking disposition and co-regulation skills in favor of the experimental group in which the digital storytelling method was used. In addition, it was revealed that the scores of the experimental group students obtained from the digital story evaluation rubric increased significantly over the weeks. Detailed information on the digital story creation process was determined through screen recordings, individual and focus group interviews with students. Conclusions: Digital storytelling activities increased students' academic success more than preparing PowerPoint presentations in the traditional method. In addition, students' critical thinking dispositions, co-regulation skills and narrative skills are positively affected by the process. Qualitative interview findings also support these results. In addition to many pedagogical positive contributions of the digital storytelling process, there are also some difficulties such as time management, technical problems and in-group problems.