Ormancılık faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salım ve tutumlarının farklı ölçeklerde CBM-CFS3 modeli ile simülasyonu
Simulation of greenhouse gas emissions and removals of the forestry activities with CBM-CFS3 model in various scales
- Tez No: 679768
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SERENGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İklim değişikliği ile mücadelede sera gazı emisyon hesaplamaları gittikçe önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Atmosferdeki sera gazı konsantrasyonunu azaltmada en önemli kaynağımız sahip olduğumuz ormanlarımızdır. Zira ormancılıkta azaltım beraberinde ek faydaları da sağlamaktadır. Ormanlarda gerçekleştirilen her türlü faaliyet ulusal ya da bölgesel olarak doğrudan iklim değişikliği üzerinde üretilmiş strateji ve politikalara etki etme potansiyeline sahiptir. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında sera gazı envanter raporlarını ulusal düzeyde hazırlamaktayız ve ormancılık bu envanter içinde önemli bir sektör olarak yer almaktadır. Sera gazı envanter hesapları şeffaf, tekrarlanabilir, doğruyu yansıtan ve olabildiğince detaylı bir yöntem izlenerek yapılmalıdır. Günümüz gelişen koşullarında bilgisayar yazılımları bu hesapları hatasız ve kolay bir biçimde yapabilmemize imkan vermektedir. Halen ülkemizin IPCC kılavuzuna göre yapılan ulusal hesapları Seviye-II kapsamında yer almaktadır. CBM-CFS3 modeli sera gazı hesaplamalarını hem nokta, hem proje hem de ulusal ölçekte Seviye III düzeyine çekmemizi, dahası doğrulayabilmemizi sağlayacaktır. Tez kapsamında Türkiye'nin Ankara, Antalya, İstanbul ve Trabzon Orman Bölge Müdürlüklerinde denenmiş olan CBM-CF3 modeli değişik ölçeklerde ormancılık faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salım ve tutumlarının incelenmesi konusunda önemli bir ilk adım olarak görülmelidir. Ülkemizdeki bu ilk uygulamanın geliştirilerek ve yaygınlaştırılarak ülkemiz ormancılığına ve iklim değişikliği ile mücadeleye destek vereceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Research on greenhouse gas emission and removals have become a significant topic in combatting climate change. Forests are the most effective tools for reducing the greenhouse gas concentrations in the atmosphere since forestry provides co-benefits along with reduction. All activities that we do in the forests have significant potential to affect our national or regional strategies and policies on climate change. Within the scope of the United Nations Framework Convention on Climate Change, Turkey has been preparing greenhouse gas inventory reports at the national level. Inside this report, forestry takes part as a significant sector. Greenhouse gas inventory calculations must be transparent, repeatable, accurate and, supposed to be prepared with a detailed method as much as possible. In today's developing conditions, computer software enables us to make these calculations easy and faultless. Currently, Turkey's National Inventory Reports are prepared in Tier-II according to the IPCC guidelines. The CBM-CFS3 model will improve the greenhouse gas calculations to Tier III at both, project and national scales. The CBM-CFS3 model, which has been tested in Ankara, Antalya, Istanbul and Trabzon Regional Directorate of Forestry in Turkey within the scope of the thesis, should be seen as a crucial first step in observing greenhouse gas emissions and removals from forestry activities in different scales. We believe that this first application in Turkey will be developed and disseminated to support our country's forestry and efforts on climate change mitigation.