Hayvancılığa dayalı sera gazları salınımı açısından OECD ülkelerinin kümeleme analizi ile incelenmesi
Hayvancılığa dayalı sera gazları salınımı açısından OECD ülkelerinin kümeleme analizi ile incelenmesi
- Tez No: 928211
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Artan insan faaliyetlerine bağlı fosil yakıtların yakılması, arazi kullanımındaki değişiklikler ormansızlaşma, tarım -hayvancılık faaliyetleri ve endüstriyel süreçler sera gazı (GHG) emisyonlarını artırarak iklim değişikliğine neden olmaktadır. Özellikle sera gazı emisyonlarının neden olduğu küresel ısınmanın akıllı çözümlerle azaltılması ve bu emisyonların enerjiye dönüştürülmesi toplumun refahı açısından önemlidir. Ayrıca, artan sera gazlarının sebep olduğu iklim değişikliği; turizm, sağlık, inşaat, dış ticaret, lojistik, sigortacılık gibi sektörleri etkilediği gibi, ülkelerin milli gelirlerinde önemli paya sahip olan tarım-ormancılık ile hayvancılık sektörlerini de etkileyerek ekonomilerine olumsuz yansımaları olmaktadır. Son yıllarda artan Dünya nüfusu enerjiye olan ihtiyacı da artırmıştır. Bu nedenle oluşan ekonomik faaliyetler iklim değişikliğinin önemli bir kaynağı haline gelmiştir. Dünyadaki sera gazı emisyonlarının %40'ından Araştırmada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri sorumludur. Tarımsal faaliyetler dayalı açığa çıkan sera gazı emisyonu tarımsal üretim ve hayvancılık faaliyetleri sonucudur. Hayvansal üretimden kaynaklanan emisyonların kaynağı et ve süt üretimi için yetiştirilen hayvanların enterik fermantasyonu ve gübre yönetimidir. Bu çalışma, OECD ülkelerinde hayvancılık sektöründen kaynaklanan metan (CH₄) ve diazot monoksit (N₂O) emisyonlarını kümeleme analiziyle incelemektedir. ABD, çoğu sektörde en yüksek emisyonlara sahipken birinci kümede yer alırken, Türkiye genellikle üçüncü ve dördüncü kümelerde yer almıştır. Ancak, Türkiye'nin keçi ve koyun gibi bazı sektörlerde daha yüksek emisyonlarla birinci veya ikinci kümelerde yer aldığı da görülmüştür. Emisyonların temel kaynakları enterik fermantasyon ve gübre yönetimidir. Geviş getiren hayvanlar (örneğin sığır, koyun, keçi) metan üretir, bu gaz atmosferde güçlü bir sera gazıdır. Ayrıca, hayvan gübresi de metan ve N₂O salınımlarına neden olabilir. Emisyonlar, gelişmiş ülkelerde yoğun hayvancılık ve yüksek et tüketimiyle, gelişmekte olan ülkelerde ise geleneksel hayvancılık yöntemleri ve sınırlı çevre düzenlemeleriyle ilişkilidir. Çalışma, hayvancılık kaynaklı emisyon seviyelerinin sadece gelişmişlik seviyesine bağlı olmadığını ortaya koymaktadır. Emisyonları etkileyen faktörler arasında ekonomik, teknolojik, iklimsel ve politik etmenler yer alır. Türkiye'nin hayvancılık sektörüne bağlı emisyonlarını azaltarak, iklim değişikliğiyle mücadelede etkin bir rol oynayabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Burning of fossil fuels due to increasing human activities, changes in land use, deforestation, agricultural and livestock activities and industrial processes cause climate change by increasing greenhouse gas (GHG) emissions. Reducing global warming caused by GHG emissions with smart solutions and converting these emissions into energy is important for the welfare of society. In addition, climate change caused by increasing greenhouse gases affects sectors such as tourism, health, construction, foreign trade, logistics, insurance, as well as agriculture-forestry and animal husbandry sectors, which have an important share in the national income of countries, and have negative reflections on their economies. The increasing world population in recent years has also increased the need for energy. Therefore, economic activities have become an important source of climate change. The Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) countries are responsible for 40% of the world's greenhouse gas emissions. Greenhouse gas emissions from agricultural activities are the result of agricultural production and animal husbandry activities. Emissions from animal production originate from enteric fermentation and manure management of animals raised for meat and milk production. This study examines methane (CH₄) and diazote monoxide (N₂O) emissions from the livestock sector in OECD countries using cluster analysis. The US is in the first cluster with the highest emissions in most sectors, while Turkey is generally in the third and fourth clusters. However, Turkey was also found to be in the first or second clusters with higher emissions in some sectors, such as goats and sheep. The main sources of emissions are enteric fermentation and manure management. Ruminants (e.g. cattle, sheep, goats) produce methane, which is a potent greenhouse gas in the atmosphere. In addition, animal manure can also cause methane and N₂O emissions. Emissions are associated with intensive livestock production and high meat consumption in developed countries, and traditional livestock production methods and limited environmental regulations in developing countries. The study reveals that livestock emissions levels are not only dependent on the level of development. Factors affecting emissions include economic, technological, climatic and political factors. It is emphasized that Turkey can play an effective role in combating climate change by reducing emissions from the livestock sector.