X, Y ve Z kuşağının Instagram uygulaması üzerinden narsisizm bağlamında incelenmesi
Analysis of generations X, Y and Z in the context of narcissism on Instagram
  1. Tez No: 679788
  2. Yazar: MERVE BAĞLAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Instagram, her yaş aralığındaki kullanıcıya sahip popüler bir uygulamadır. Bu uygulamayla kişiler hayatlarından istedikleri kesitleri diğer kullanıcılarla paylaşabilmektedir. Bazı kullanıcılar, bu uygulamayı kendilerini olduğundan farklı gösterebilecekleri, toplum tarafından abartılı denilebilecek pozları, davranışları, makyajları vb. sergileyebilecekleri, beğenilme, takdir edilme arzularını karşılayabilecekleri, kendilerini yüceltebilecekleri, markalar/metalar aracılığıyla kendilerini odak noktası haline getirebilecekleri bir platform olarak görmekte ve narsistik kişilik bozukluklarını koydukları fotoğraflar üzerinden sanal olarak yansıtmaktadır. Bazı kullanıcılar ise Instagram'ı sosyalleşebilecekleri ve narsistik ritüelleri sergilemeden paylaşımlarda bulunabilecekleri bir platform olarak görmektedir. Bu kapsamda X kuşağı Instagram kullanıcılarının genellikle narsistik ritüelleri sergileme eğiliminde olmadığı, onlar için önemli olanın sosyalleşmek olduğu; Y kuşağı kullanıcılarının bazen tıpkı X kuşağı gibi narsistik ritüeller sergilemekten uzak olduğu, ancak bazen de narsistik ritüelleri sergilediği; Z kuşağı kullanıcılarınınsa bu platformu kendilerini sanal bir ortamda idealize etme noktasında birçok narsistik ritüeli sergileme eğilimi içerisinde olduğu öngörülmüştür. Bu noktada, bu tezin amacı Z kuşağının X ve Y kuşağına oranla Instagram'da narsistik ritüelleri daha fazla sergilediğini, Y kuşağınınsa X kuşağından daha fazla narsistik tutum içerisinde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu amaçla, araştırmanın örneklemini kartopu yöntemi ile X, Y ve Z kuşaklarının her birinden seçilen beşer kişi, toplamdaysa 15 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın hipotezlerini doğrulamak amacıyla Göstergebilim Analizi yöntemi kullanılmıştır. Kartopu yönteminde ilk olarak araştırma bulgusu yapılacak ilk birime başvurulur. Bu ilk birim, ikinci birime ulaşmayı, ikinci birim üçüncü birime ulaşmayı sağlar ve giderek ulaşılan kişilerin sayısı artar. Böylece örneklem tıpkı kartopu gibi bir büyüme sağlar (Yazıcıoğlu ve Erdoğan, 2004: 53). Bu analiz ile X, Y ve Z kuşağından seçilmiş toplam 15 kişinin profillerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen üçer fotoğraf, toplamdaysa 45 fotoğrafın analizi amaçlanmıştır. Sonuç olarak tezin başında öngörülen“Z kuşağı, Instagram'da narsistik ritüelleri en fazla sergileyen kuşaktır”ve“Y kuşağı, X kuşağından daha fazla ve Z kuşağından daha az narsistik ritüel sergilemektedir”hipotezleri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Instagram is a popular application with users of all ages. On this application, individuals share snapshots from their lives with other users. Some Instagram users see this application as a platform, where they can show themselves different from what they are, exhibit poses, behaviours, make-up and hair which can be found to be exaggerated by the society, meet their desires to be liked or appreciated, display their body, glorify themselves fetishisticly, actualise themselves through brands/logos, and make themselves the focal point, and consequently reflect their narcissistic personality disorder virtually through the photos they share. Some Instagram users see Instagram as a platform where they can share photos without exhibiting the narcissistic rituals mentioned above. In this context, it was hypothesised that individuals from generation X were not inclined to exhibit narcissistic rituals while using Instagram because what mattered to them was to socialise and to strengthen friendship, that some of generation Y users were far from performing narcissistic rituals as in generation X, while some of them exhibited some narcissistic rituals, and that generation Z users had a tendency to display many narcissistic rituals at the point of idealizing themselves in a virtual environment on this platform. The objective of this thesis is therefore to reveal that Generation Z exhibits more narcissistic rituals on Instagram compared to generations X and Y, and that generation Y has more narcissistic attitudes than generation X. The sample group of the research consisted of a total of 15 people that included 5 people from each of generations X, Y and Z through the snowball method. In order to verify the hypotheses of the research, Roland Barthes' semiotic analysis was used. Three photographs, each of which was selected from the profiles of a total of 15 people through the simple random sampling method, were analysed. At this stage of the research, a total of 45 photographs were analysed. As a result, the hypotheses that“Generation Z is the generation which exhibits narcissistic rituals the most on Instagram”and that“Generation Y exhibits more narcissistic rituals than Generation X and less narcissistic rituals than Generation Z”were verified.