Kuşakların tüketim davranışlarında değişim üzerine bir inceleme
A study on the change of generations' consumption behaviors
  1. Tez No: 493168
  2. Yazar: AYSU AYSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı kuşakların temel tüketim alanlarına verdiği önceliklerin farklılığını tespit etmek ve yeni medya ortamının, kuşakların tüketim davranışlarına etkisini incelemektir. Sessiz Kuşak, Bebek Patlaması Kuşağı, X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağı bireylerinin oluşturduğu araştırma evreninden, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 463 kişiye anket uygulanmıştır. Anketler“Google Drive Form”uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. SPSS 22.0 programı kullanılarak bir veri tabanı haline getirilen anket sonuçları analiz edilmiştir. Bir ürünü satın almak için başvurulan yolun kuşaklar bağlamında farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Yaşlar arttıkça alışverişte mağazaya gitme oranı artmaktadır. Bir ürünü satın almaya karar verirken Z Kuşağı en çok internet ortamındaki yorumlardan; diğer kuşaklar geçmişteki deneyimlerinden etkilenmektedir. Gıda ile ilgili harcamaların önem derecesine göre sıralanmasında Z Kuşağı hariç tüm kuşaklar için gıda harcaması ilk sırada yer almaktadır. Giyim harcamaları önem derecesine göre sıralanmasında tüm kuşaklarda giyim harcaması önceliği üst sırada yer almamaktadır. Konut harcamaları önem derecesine göre sıralanmasında Sessiz Kuşak konuta yatırım yapmada isteksiz iken; Z Kuşağı ve Y Kuşağı konuta yatırım yapmada tüm kuşaklara göre daha isteklidir. Sağlık harcamaları önem derecesine göre sıralanmasında Z Kuşağı, Y Kuşağı, X Kuşağı ve Bebek Patlaması Kuşaklarında sağlık harcamaları öncelikleri arasında yer alırken; Sessiz Kuşak için sağlık harcaması öncelikler arasında değildir. Eğlence harcamaları önem derecesine göre sıralanmasında tüm kuşakların eğlence harcamalarına öncelik vermediği görülmektedir. Kuşakların tümünde teknoloji harcaması öncelikler arasında yer almamaktadır. İnternete bağlandığında ilk gazete sayfası açan katılımcılardan en fazla yüzdeye X Kuşağının bireyleri sahiptir. İlk bankacılık ile ilgili sayfaları açan katılımcılar ise Sessiz Kuşak bireyleridir. Bebek Patlaması Kuşağı bireyleri en çok facebook sayfasını açmaktadır. Y Kuşağı çocuklarını ve arkadaşlarını takip etmek amacıyla facebook kullanmaktadır. Instagram ve youtube sayfalarını ilk açanlar ise Z Kuşağı bireyleridir. Sosyal medyada en çok ürün araştırması yapan kuşak Z Kuşağıdır. Sessiz Kuşak çoğunlukla sosyal medyada ürün araştırması yapmadığını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the differences in the priorities of the generations to the basic consumption areas and to examine the effects of the new media environment on the consumption behavior of the generations. A survey was applied to 463 individuals by using convenience sampling method from the research universe created by Silent Generation, The Baby Boomer Generation, Generation X, Generation Y and Generation Z individuals. Surveys were conducted using the“Google Drive Form”application. The results of the survey which we were turned into a data base using SPSS 22.0 program were analyzed. It has been found that the way of purchasing a product shows differences across generations. As age increases, the rate of going to a store increases. When deciding to buy a product, Generation Z is mostly affected by the comments on the internet while other generations are influenced by their past experiences. Food expenditure is at the top of all generations, except for the Generation Z, in the order of food expenditures to be ranked according to their importance. Clothing spending is not ranked in the top position in all generations when it is rated according to the importance scale of clothing expenditures. While the Silent Generation is reluctant to invest in the housing, in the housing expenditures which are ranked according to their importance, Generation Z and Generation Y are more eager to invest in housing than all generations. While health expenditures in Generation Z, Generation Y, Generation X and the Baby Boomers Generation are among the priorities in the health expenditures are ranked according to their importance; health expenditures for the Silent Generation is not a priority. It is seen that all generations do not give priority to entertainment expenditures when entertainment expenses are ranked according to their importance. Technology spending is not among the priorities in all generations. The participants, who open at first newspaper page when they are connected to the internet are the participants of the Generation X who have the highest percentage. The participants who open the pages about the first banking are the Silent Generation individuals. The Baby Boomer Generation individuals open facebook page mostly. Generation Y uses facebook to keep track of his children and friends. The first to open Instagram and YouTube pages are the Generation Z individuals. It is the Generation Z that makes product research most in social media. The results obtained from The Silent Generation mostly means that they are not doing a product search in social media.