Investigation of the SFRC two-way panels behavior under high temperature
- Tez No: 679793
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
betonarme döşeme, bina yüzeyi sağlamak için kullanılan önemli bir yapısal elemandır. farklı yapısal bileşenlerde düz form. yüksek sıcaklık çelik takviyeli levhaları etkiler delme direnci. Bu çalışmada, bir SFRC panel modeli kullanılarak deneysel çalışma yapılmıştır. ANSYS yazılımını kullanarak SFRC'nin iki yönlü panellerini yüksek sıcaklık altında incelemek için. Her grubun çelik içermeyen bir panel içerdiği dört grup olarak işaretlenmiş deney programı fiber ve farklı yüzdelerde çelik fiber panellerden oluşan üç panel. Numuneler 3D Dört farklı çelik kullanılarak 500 × 500 × 60 mm boyutlarında döşeme betonunun konfigürasyonu lif yüzdesi, bunlar (V_f= 0, V_f= 0.75, V_f= 1, V_f= 1.25). Sonuçlar, lif eklemenin daha düşük sapma değerlerine yol açtı ve en iyi sapma değeri %0,75 çeliğin eklenmesiyle elde edildi yük (40 KN) ile ortam koşulu altında fiber. Yüksek sıcaklıkta iken en iyi sapma değer, 100 °C'de % 1 çelik lif eklenmesiyle elde edilir.
Özet (Çeviri)
reinforced concrete slab is an essential structural element which is used to provide building surface a flat form in different structural components. the high temperature affects steel reinforced slabs punching resistance. In this study, the experimental work using a model of SFRC panels was carried out to study the two-way panels of SFRC under high temperature using ANSYS software. The experimental program marked as four groups in which each group contains one panel without steel fiber and three panels of different percentages of steel fiber panels. The specimens are 3D configuration of slab concrete with the dimensions of 500 × 500 × 60 mm using four deferent steel fiber percentage, they are (V_f= 0, V_f= 0.75, V_f= 1, V_f= 1.25). the results observe that adding fiber led to lower deflection values and the best deflection value is obtained from adding 0.75% of steel fiber under the ambient condition with load (40 KN). While at high temperature the best deflection value is obtained from adding 1% of steel fiber at 100 °C..