İslami geometrik doku esaslı geçmeli strüktür önerisi
Geometric ıslamic pattern based reciprocal structure proposal
  1. Tez No: 679802
  2. Yazar: ELİF FEYZA BAŞOĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Birçok İslami geometrik doku şeritlerden oluşmaktadır. Bu şeritler, birbirlerinin üzerinden veya altından sistematik biçimde geçerek, bir örüntü yaratmaktadırlar. Bu durum, geçmeli strüktürlerdeki (Reciprocal Frame Structures) prensiple aynıdır. Bu durumdan yola çıkarak bu çalışmada, geçmeli strüktür yapı prensibi ile iki boyutlu İslami geometrik dokuları, üçüncü boyuta yükseltilmesi hedeflenmektedir. Seçilen geometrik doku geçmeli strüktür prensibinde üçüncü boyuta çıkartılmış ve strüktürel performans analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many geometric Islamic patterns patterns include strips. The strips create a tessellation by systematically passing over or under each other. Reciprocal frame structures have the same system. Based on this situation, it is aimed to lift the twodimensional geometric Islamic patterns to the third dimension with the principle of reciprocal frame structures. The selected geometric Islamic pattern was lifted to the third dimension with the principle of reciprocal frame structures and structural performance analyzes were conducted.