Medulla spinalis yaralanması sonucu oluşan nöropatik ağrı tedavisinde burst tipi tens ile konvansiyonel tens'in karşılaştırılması
Comparison of burst type tens and conventional tens in the treatment of neuropatic pain resulting from medulla spinalis injury
  1. Tez No: 679819
  2. Yazar: ÜMİT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KOLDAŞ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç Medulla spinalis yaralanmalı hastalarda nöropatik ağrı tedavisinde, burst tipi TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonu) ile konvansiyonel TENS'in ağrı, yaşam kalitesi ve özürlülük üzerine etkinliğini araştırmaktır. Yöntem Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine medulla spinalis yaralanmasına bağlı nöropatik ağrı sendromu tanısı konan gönüllü, nöropatik ağrı oluşturacak ek bir hastalığı olmayan, nöropatik ağrı için medikal tedavi almayan, TENS kullanımı için derin ven trombozu, kalp pili gibi kontrendikasyon oluşturacak durumu olmayan 18-60 yaş arası 40 hasta (14 kadın 26 erkek) çalışmaya dahil edildi. Hastaların nöropatik ağrısını belirlemek için tedavi öncesi DN-4 (Douler Neuropathic 4 Question) skalası ve VAS (vizuel analog skala) kullanıldı. Hastalar rastgele 20'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Grup 1'e 30 dakika, elektrotlar ağrılı bölgenin proksimaline ve distaline yerleştirilecek şekilde 15 seans konvansiyonel TENS verildi. Grup 2'ye ise günde 30 dakika burst tipi TENS verildi. Her hastaya tedavi bitiminde DN-4 ve VAS anketleri dolduruldu ve tedavi öncesine göre değişimler kaydedildi. Çalışma sırasında hiçbir hastada herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Bulgular Hastaların yaş ortalaması 43±13,3 idi. Konvansiyonel TENS alan grubun yaş ortalaması daha küçüktü (p0.05). Gruplar arasında tedavi öncesi VAS ve DN-4 skorları açısından fark yoktu (p>0.05). Tedavi sonrasında her iki grupta da hem VAS, hem de DN-4 skorlarının anlamlı olarak azaldığı görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective To determine localization of neuropathic pain in spinal cord injury patients and to compare burst type TENS and conventional TENS therapy's efficiency on pain, quality of life and disability. Method Our study group consists of patient who applied to Antalya Education and Research Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic. We included 40 patients who had spinal cord injury and had neuropathic pain but no other risk factor for neuropathic pain. Patients in our study group also did not have any contraindication for TENS therapy. DN-4 Scale and VAS were used to determine the neuropathic pain of patients before the treatment. Patients were randomized to two groups, equally. First group received 15 seance conventional TENS therapy in which we placed the electrodes to the distal and proximal part of extremity for 30 minutes. Second group get 30 minutes burst type TENS. Patients were performed the same tests after therapy and changes recorded. No complication occurred during the study. Results 14 of the patients were female and 26 were male. Average age of patients were 43±13,3.