Normal dışı pap smear sonuçlarının sıklığı ve kolposkopi sonuçları
The frequency of abnormal pap-smear results and colposcopy outcomes
- Tez No: 679818
- Danışmanlar: UZMAN HALENUR BOZDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hastanemize 1 Ocak 2011 ile 1 Ocak 2012 tarihleri arasında smear yaptırmak üzere başvurmuş smear alınması sırasında gebe olmayan ve daha önce çeşitli nedenlere bağlı histerektomi operasyonu geçirmemiş 18-60 yaş arasındaki 8867 kadının smear sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Buradan bir yıl içinde İstanbul'daki bir eğitim araştırma hastanesine smear testi yaptırmak üzere başvuran popülasyondaki anormal sitolojik tanıların oranı hesaplandı. Ardından ileri tanı için kolposkopik biopsi yapılan hastaların sonuçları yine retrospektif olarak smear sonuçlarıyla karşılaştırıldı. 2011 yılı içinde hastanemize smear yaptırmak üzere başvuran 18-60 yaş arasındaki kadınların anormal sitolojik bir sonuca sahip olma oranı %4.7 olarak bulundu. Yetersiz gelen smear oranı %1 idi. Anormal sitolojilerin %64'ünü ASCUS, %28'ini LGSIL, %3.4'ünü ASC-H, %2.4'ünü HGSIL, %1.7'sini AGC ve %0.2'sini invazif karsinom oluşturmakta idi. Kolposkopik biopsi ile tanı konan ve çalışma hazırlandığı sırada sonuçları elde edilen 161 hastanın biopsi öncesi sitolojik tanıları değerlendirildiğinde bu çalışmada Pap-smearın PPD'si 0.51 olarak bulundu. Özellikle HGSIL ve ASC-H sitolojik tanılı kadınların preinvazif bir lezyona sahip olma olasılıkları oldukça yüksek bulundu. Çalışmamızda smear sonucu negatif olan kadınlara herhangi bir histolojik işlem yapılmadığından sensitivite, spesifite ve NPD hesaplanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: To determine the prevalence of women with abnormal cytology and compare the results of abnormal cytology by colposcopic biopsy. Materıal and Method: This is a retrospective study. The 8859 women who applied our hospital for pap-smear testing between the duration of 01.01.2011 and 01.01.2012 were evaluated. Pregnant patients and women who had prior hysterectomia were excluded. Either colposcopic biopsy or repeat cytology were implemented to women who had abnormal cytology. Results: Of those 8859 women, 88 patients' cytology result came as insufficient for evaluation (1%). From 8771 women who had sufficient sample for evaluation, 8356 of them had normal cytology results (%95.3). 415 women had abnormal cytology. Of those 415 women, 267 of them had ASCUS (64.3%), 116 had LGSIL (28%), 14 had ASC-H (3.4%), 10 had HGSIL (2,4%), 7 had AGC (1.7%), and 1 had invasive ca (0.2%). 162 women that had abnormal cytology did not have follow up in our hospital. Of those 161 women with ASCUS, 78 of them underwent repeat cytology and 83 underwent colposcopic biopsy. Due to histopathology 40.3% of them had at least CIN I. Of those 58 women with LGSIL that underwent colposcopic biopsy, 32 had at least CIN I (55%). 50% of women with ASC-H had CIN II/III. All of women with HGSIL had at least CIN I and 87,5% of them CIN II/III. Of those 3 women with AGC that underwent colposcopic biopsy 66% of them had CIN I. Conclusıon: Pap-smear may predict the preinvazive lesions of the cervix uteri with 51% probability and especially high grade cytology results as ASC-H and HGSIL have to evaluated by histopathology.