Hepatit c enfeksiyonunun değişik evrelerinde serum leptin seviyesi
Leptin levels at different stages of hepatitis c infection
  1. Tez No: 679832
  2. Yazar: ÖZDAL ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DERYA ONUK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Normal ve yüksek transaminazlı kronik C hepatiti, HCV'ye bağlı karaciğer sirozu ve sağlıklı kontrol grubu arasında serum leptin seviyeleri histopatolojik bulgular ile karşılaştırıldı HCV'ye bağlı kronik hepatit ve siroz gelişmiş hastalarda leptin seviyeleri, sağlıklı kontrollere göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu ancak karaciğerdeki fibrozis evreleri ile siroz hastalarının Child skorları ile serum leptin seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bağlantılar bulunmadı. Leptinin Hepatit C'li hastalarda karaciğer biyopsisi yerine kullanılabilecek noninvaziv fibrozis marker olabilmesi konusunda çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Leptin levels are measured in patients with chronic hepatitis C (with normal or elevated liver enzymes) and hepatitis-C related liver cirrhosis and also healthy control group.The results are compared with histological findings of the patients' liver biopsies. Leptin levels were found to be more elevated in the hepatitis C and cirhosis patients than the healthy control group but no statistical relation was found in between leptin levels and histological grades of the patients. Thus, more studies are needed for leptin to be a noninvasive liver fibrosis marker instead of liver biopsy in hepatitis C patients.