Periodontitisli obez ve normal kilolu bireylerde dişeti oluğu sıvısındaki speksin ve adipositokinlerin seviyelerinin incelenmesi
Investigation of spexin and adipocytokines in gingival crevicular fluid in obese and normal weight individuals with periodontitis
  1. Tez No: 679841
  2. Yazar: FURKAN MUTLUOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA UÇAN YARKAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Periodontal hastalıklar ve obezite ortak patogenez mekanizmalarına sahip, birbirleri ile ilişkili enflamatuvar hastalıklardır. Bu çalışmanın amacı, periodontal hastalıkların ve obezitenin dişeti oluğu sıvısındaki (DOS) tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α), interlökin-1β (IL-1β), interlökin-6 (IL-6), leptin, adiponektin, rezistin ve speksin seviyelerine olan etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniği'ne başvuran; normal kilolu periodontal olarak sağlıklı 22 birey (NK-S grubu), normal kilolu periodontitisli 22 birey (NK-P grubu), obez ve periodontal olarak sağlıklı 22 birey (O-S grubu) ve obez periodontitisli 22 birey (O-P grubu) olmak üzere, toplam 88 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen her bireyin klinik ve radyografik muayeneleri yapıldıktan sonra klinik periodontal parametreleri (plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman seviyesi (KAS)) kaydedilmiştir. Bireylerin DOS örnekleri alındıktan sonra, DOS örneklerindeki TNF-α, IL-1β, IL-6, leptin, adiponektin, rezistin ve speksin seviyeleri ELİSA (Enzyme Linked İmmünosorbent Assay) yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Periodontal diseases and obesity are interrelated inflammatory diseases that create common inflammation mechanisms. The aim of this study was to determine the effects of periodontal diseases and obesity on tumor necrosis factor (TNF-α), interleukin-1β (IL-1β), interleukin-6 (IL-6), leptin, adiponectin, resistin and spexin levels in the gingival crevicular fluid (GCF). Method: Applied to Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry Periodontology Clinic for this study; a total of 88 patients, including 22 normal-weight periodontally healthy individuals (NK-S group), 22 normal-weight individuals with periodontitis (NK-P group), 22 obese and periodontally healthy individuals (O-S group), 22 individuals with obese periodontitis (O-P group), were included in the study. After clinical and radiographic examinations of each individual included in the study, clinical periodontal parameters (plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (SCD) and clinical attachment level (CAL)) were recorded. Then GCF samples were taken and TNF-α, IL-1β, IL-6, leptin, adiponectin, resistin and spexin levels in GCF samples were determined by ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method.