Study of aroma profiles and phenolic content of Turkish goji berries by SPME-GC
SPME-GC ile Türk goji meyvelerinin aroma profillerinin incelenmesi
- Tez No: 679840
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MERDİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Goji beri (GB), Çin tıbbında kolesterolü düşürmek, kan basıncını düşürmek ve kanı temizlemek için kullanılan güçlü bir antioksidandır. GB, turuncu, kırmızı rengi ve keskin aroması olan otantik bir meyvedir. Son yıllarda tüm dünyada kullanımı giderek artan Türk menşeyli kurutulmuş GB örneklerinin uçucu profili, fenolik bileşikleri, elementel bileşimleri ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GB örneklerinde bulunan uçucu organik bileşikleri, ticari KFME fiber kullanılarak tepe boşluklu - katı faz mikro ekstraksiyon yöntemi ile ekstre edildi ve gaz kromatografisi-kütle spektrometresi ile belirlendi. GB örneklerinin fenolik bileşikleri HPLC kullanılarak belirlendi. GB örneklerinin element bileşimi, asitle çözündürdükten sonra ICP-OES ile analiz edildi. GB örneklerinin antioksidan kapasitesi DPPH'ye dayalı yöntem ile belirlendi. GB örneklerinin uçucu bileşimi ayrıca hidrodistilasyon yöntemi ilede belirlendi. Poliakrilat ve divinilbenzen/karboksen/polidimetilsiloksan KFME fiberlerinin ekstraksiyon verimleri hidrodistilasyon yönteminden daha yüksek bulunmuştur. KFME yöntemi için optimum ekstraksiyon sıcaklığı ve ekstraksiyon süresi sırasıyla 60 oC ve 60 dak olarak belirlendi. Tanımlanan bazı bileşikler safranal, nonanal, geranil aseton, benzofenon, etil palmitat, metil oleat, metil linoleat vb. gibi yağ asitleridir. GB örneklerinde, makro elementler olarak Na, K, Mg, Ca ve P, minor element olarak Fe, Cu, Mn, Zn, Se ve V ve eser element olarak Pb, Hg ve Cd belirlendir. Bu elementler ve fenolik bileşikler önceki çalışmalarla benzer içerikler göstermiştir. Siyah GB örneği en yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Goji berry (GB) is a powerful antioxidant used in Chinese medicine to reduce cholesterol, lower blood pressure, and clean blood. GB is an authentic fruit with orange, red color and tangy flavor. It is aimed to determine the volatile profile, phenolic compounds, elemental compositions and antioxidant activity of the dried GB samples of Turkish origin which has been increasingly used all over the world in recent years. The volatile organic compounds found in GB samples were extracted using headspace-solid phase microextraction and determined by gas chromatography-mass spectrometer using commercial SPME fiber. The phenolic compounds found in GB samples were analyzed by HPLC. The elemental composition of the GB sample was determined with ICP-OES following acid digestion. Antioxidant activity of GB sample was determined by DPPH based method. The volatile organics of GB sample were also determined by hydrodistillation method. The extraction efficiencies of polyacrylate and divinylbenzene/carboxen/ polydimethylsiloxane SPME fibers were found higher than the hydrodistillation method. In SPME method, the extraction temperature and extraction time were optimized as 60 oC and 60 min, respectively. Some identified compounds are safranal, nonanal, geranyl acetone, benzophenone, fatty acids like ethyl palmitate, methyl oleate, methyl linoleate, etc. Na, K, Mg, Ca and P as macro elements, Fe, Cu, Mn, Zn, Se, V as minor elements and Cd, Hg, and Pb as trace elements were determined in the GB samples. These elements and the phenolic compounds showed similar contents with the previous works. The black GB sample has the highest antioxidant activity.