Havacılık sektöründe vardiyalı çalışma örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerine bir araştırma
A study on shift work, organizational commitment and intention to quit in the aviation sector
- Tez No: 679851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SENCER GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Havacılık sektöründe vardiyalı sistemde çalışanlar üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmayla, vardiyalı çalışanlarda örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ilişkisi araştırılmıştır. Bu doğrultuda, çalışma evreni olarak İstanbul ilindeki İstanbul Havalimanı yer hizmetleri işletmesi olan TGS (Turkish Ground Services) şirketinin çalışanları seçilmiştir. Örneklem ise basit tesadüfi örnekleme tekniği ile çalışmaya katılmayı kabul eden personelden oluşturulmuştur. Toplamda 397 adet anket analize tabi tutulmuştur. Hazırlanan anket formu demografik özellikler, örgütsel bağlılık ölçeği ve işten ayrılma niyeti ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Anketler sonucunda elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; vardiyalı çalışanlarda örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ile cinsiyet arasındaki ilişkiyi incelediğimizde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Fakat örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ile yaş, medeni durum, iş ünvanı, çalışma süresi, tecrübe, gelir düzeyleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılık ve eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilirken, işten ayrılma niyeti ve eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Havacılık sektörü ele alınarak yapılan bu çalışmayla örgütsel bağlılık, işten ayrılma niyeti ve vardiyalı çalışma alanlarında literatüre katkı sağlayan sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar kelimler: İşletme Yönetimi, Vardiyalı Çalışma, Örgütsel Bağlılık, İşten Ayrılma Niyeti, Havacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out on shift workers in the aviation sector, the relationship between organizational commitment and turnover intention in shift workers was investigated. Accordingly, it has been chosen employees of TGS (a.k.a Turkish Ground Services) company which is ground services business of İstanbul Airport in İstanbul province as target population. The sample has also been constituted from employees who accepted to attend to the study with the simple random sampling technique. In total, 397 surveys has been subjected to the analysis. Prepared survey form consists of three sections including the demographic attributes, the organizational commitment and the intention of leaving from work scales. SPSS programme has been used in the analysing of datas acquired in the result of surveys. As a result of the research; A statistically significant and negative relationship was found between organizational commitment and turnover intention in shift workers. When we examine the relationship between gender with the organizational commitment and the intention of leaving from work, a statistically significant relationship could not be detected. Yet a significant relationship has been detected between age, marital status, job title, work shift, experience, level of income with the organizational commitment and the intention of leaving from work. Besides, a significant relationship could not be detected between the intention of leaving from work and educational level while detecting a significant relationship between the organizational commitment and the educational level. Results which contributes to the literature has been obtained in the fields of working in shifts, the organizational commitment, and the intention of leaving from work with this study which was carried out by considering the aviation industry. KeyWords: Business Administration, Working in Shifts, Organizational Commitment, Intention of Leaving from Work, Aviation Industry