Re-generation of domes through digital technologies: A case on interlocking brick dome
Kubbenin sayısal teknolojilerle yeniden üretimi: Geçmeli tuğla kubbe örneği
- Tez No: 679854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kubbeler en eski yapı sistemlerinden biridir. Tarih öncesi çağlardan modern zamana kadar toplumlar çeşitli amaçlarla mevcut malzemeleri kullanarak kubbeler inşa edegelmişlerdir. Ancak kubbe yüzeyi, hem tasarım hem de yapım sürecini zorlayan çift eğrili bir geometriye sahiptir. Bu tez çalışması parametrik tasarım ve üretim araçlarının, tasarım ve kurulum süreci üzerindeki etkilerini araştırmak için bir strateji sunmaktadır. Buna ek olarak, kubbe yapısı inşa etmek için alternatif bir mimari tektonik önermektedir. Bu nedenle, parametrik tasarım ve üretim araçlarının yığma sistemler üzerindeki etkilerini araştırmak için geleneksel kubbe yığma teknikleri ile birbirine geçmeli tuğla kubbe arasında bir karşılaştırma yapılmış ve değerlendirilmiştir. Öncelikle, Grasshopper programı ile iki farklı geleneksel yığma kubbe tekniği yeniden oluşturulup, CNC lazer kesim makinesinde imal edilerek montajı yapılıştır. Sonrasında, Rhinoceros 6 ve Grasshopper programları kullanılarak yeni bir yığma kubbe tekniği geliştirilmiş ve 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiştir. Bu tasarım yaklaşımı, yeni bir topolojik tuğla geometrisi ve konfigürasyonu geliştirilerek yapılan 3 eklemli ve birbirine geçen bir duvar sistemini kapsamaktadır. Ayrıca, bu sistemin montajı için yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmamaktadır. Sonuç olarak, dijital tasarım ve üretim araçları kullanılarak tasarlanan birbirine geçmeli tuğla kubbe oluşturulmuş ve alternatif bir tuğla formu, konfigürasyonu ve montaj yöntemi önerilmiştir. Bu çalışma, değişen mimari tektoniğini dijital tasarım ve üretim araçlarıyla anlamak için bir adım olmuştur. Bu çalışmanın sadece geometrik bir yerleştirmeyi kapsadığını belirtmek gerekir. Oluşturulan yöntem olan birbirine geçmeli tuğla kubbe hakkında daha geçerli sonuçlar elde etmek için daha ileri çalışmalar yapılması gereklidir. Gelecekteki çalışmalar için farklı malzemeler ve formlar da test edilebilir. Ek olarak, 3 boyutlu yazıcılar ile imal edilen bir kubbenin yapısal davranışı, gerilmeler ve yükler altındaki durumunun da incelenmesi de gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Domes are one of the oldest building systems. From prehistoric times to modern times, societies have been building domes with available materials for various purposes. However, the dome surface is a double curvature geometry, which challenges both the design and construction process. This thesis study presents a strategy to design and assemble an interlocking masonry technique to investigate the effects of parametric design and manufacturing tools on the design and installation process. In addition, this study proposes an alternative architectural tectonic for building a dome structure. Therefore, to investigate the effects of parametric design and manufacturing tools on masonry systems, a comparison between conventional dome masonry techniques and the interlocking brick dome has been completed and evaluated. For this reason, first, two different traditional masonry dome techniques were recreated on Grasshopper and manufactured by a CNC laser cut machine and installed. Second, regarding the conventional masonry methods, a new dome masonry technique has been developed and created with Rhinoceros 6 and Grasshopper and manufactured by a 3D printer and installed. The designed approach covers a 3-jointed interlocking masonry system, which is made by exploring a new topological brick geometry and a masonry brick configuration. Additionally, this system does not require an adhesive for the assembling process. In conclusion, an interlocking brick masonry dome has been generated to propose an alternative brick form, configuration, and installation method through digital design and manufacturing tools. This study is a step to understand the changing tectonics in architecture by digital design and manufacturing tools. It should be noted that this study only covers geometric exploration and installation. Further studies have to be done to have more complete results about the created method, the interlocking brick dome. For future studies, different materials and unit forms can be tested. Additionally, the structural behavior of the 3D printed dome can be investigated to examine its condition under stresses and loads