Türkiye 2019 yerel seçimlerinde siyasi partilerin Instagram kullanımlarının siyasal pazarlama bağlamında incelenmesi
An analysis of use of Instagram by political parties on Turkey's 2019 local elections by context of political marketing
- Tez No: 679879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Siyasal pazarlama, modern siyaseti ve yeni nesil seçmenlerin istek, ihtiyaç ve endişelerini anlamanın, onlarla uzun vadeli ilişkiler kurarak desteklerin kazanmanın yollarını pazarlamaya ait enstrümanlardan yararlanarak sunan bir alt disiplindir. Günümüzde liderler sadece seçimleri kazanmak için değil, seçim sonrasında da seçmen desteğini kaybetmemek, oy alamadığı seçmen kümelerine de ulaşabilmek için kendilerini en iyi şekilde ifade etmelerinin gerekliliğinin farkındalardır. Küreselleşen dünya ve gelişen iletişim teknolojilerinin somut çıktısı olan sosyal medya platformları, 2008 yılı Amerikan Başkanlık Seçimlerinde Obama'nın yürüttüğü başarılı dijital kampanya sonucunda seçmenlerle kurulacak iletişimde kullanılabilecek kolay, hızlı ve maliyetsiz bir medya alternatifi olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma kapsamında, 31 Mart Yerel Seçimlerine katılan Cumhur ve Millet İttifak'ına üye beş siyasi partinin sosyal medya araçlarından birisi olan ve son dönemde Türkiye'deki kullanımında ciddi artışlar yaşanan Instagram kanalının seçim öncesi ve sonrası süreçte ne düzeyde kullanıldığı incelenmektedir. Tez çalışması, beş siyasi partinin Instagram hesaplarının içerik analizi yöntemiyle karşılaştırmalı analizini içerirken, çalışma sonucunda siyasi partilerin yeni medya farkındalığının olduğu, en aktif hesap kullanımını Cumhur İttifak'ına üye partilerin yaptığı, seçim sonrası dönemde seçim öncesine göre aktifliğin azaldığı ve tüm siyasi partilerin sosyal medyanın etkileşim yönünü kullanma noktasında zayıf kaldıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political marketing is a subdiscipline that presents the ways of understanding modern politics and the demands, needs and concerns of the new generation voters, and gaining support by establishing long-term relationships with them by using marketing instruments. Today, leaders are aware of the necessity of expressing themselves in the best way not only to win elections, but also not to lose their electoral support and reach electoral clusters where they cannot get votes. Social media platforms, which are the concrete output of the globalizing world and developing communication technologies, have been accepted as an easy, fast and cost-free media alternative that can be used in communication with voters as a result of the successful digital campaign carried out by Obama in the 2008 American Presidential Elections. In this study, it has been examined that Instagram usage levels of five political parties which are members of People's and Nation Alliance, before and after 31 March Local Election period. The thesis study includes the comparative analysis of the Instagram accounts of five political parties with content analysis method. As a result o study, it were found that there is new media awareness by five political parties, the most active account usage made by the People's Alliance, the social media activities have decreased in the post-election period compared to the pre-election and all political parties has been insufficient in using interaction aspects of social media.