Digital media–architecture relationships: ArchDaily as a representation tool
Dijital medya- mimarlık ilişkisi: Bir temsil aracı olarak ArchDaily
- Tez No: 679880
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dijital medya kanalları, 21. yüzyılda her zamankinden daha çok kullanılmaktadır. Mimarlık disiplini başta olmak üzere, birçok disiplin zamanın gelişmelerine uyum sağlamaya çalışmaktadır. Medyadaki bilgi akışı yeni temsil ortamları üzerinden tartışılmaya başlamıştır. Bu tezde, ArchDaily internet sitesinin koronavirüs olgusuna verdiği yanıt, 1 Ocak 2020 ile 3 Eylül 2020 tarihleri arasındaki yayınlarına bağlı olarak, tezde önerilmiş olan eleştiri modeli ile incelenmektedir. Dolayısıyla tez, çağdaş mimari temsil araçlarını incelemektedir. ArchDaily platformunun değerlendirilmesi için nicel ve nitel analizden oluşan iki aşamalı bir model önerilmiştir. Nicel araştırma için ön-okuma analizi yapılır ve eleştiri nesnesi-çevre ilişkisi; bilgi, kültürel süreklilik, sosyalleşme, kamuoyu oluşturma ve eğlence değişkenleriyle incelenir. Yapılan ön okuma, ArchDaily internet sitesinin bir medya ortamı olarak hizmet edip etmediğini ölçer. Nesne-çevre ilişkisi sınırlı da olsa kurulduğundan, nesne-özne ve nesne-zaman ilişkisi değişkenleri incelenebilir. Nitel araştırma için, bilgisayar destekli nitel analiz yazılımı ATLAS.ti aracılığıyla derin okuma analizi gerçekleştirilir. Derin okuma analizi ile eleştiri nesnesi-öznesi ve eleştiri nesnesi-zaman ilişkileri ise mimari çözümler, topluluk ihtiyaçları ve medyatik durumlar değişkenleri ile incelenir. Bulgular, ArchDaily internet sitesinin, 21. yüzyılın mimari sorunlarına çözüm bulmada tamamıyla yeterli olmadığını ortaya koymuştur. Tez, mimarinin temsili üzerine fazladan bir tartışma şeridi açmanın gerekli olduğunu teşhis eder. Ayrıca, bu çalışma, son zamanlarda sayıları giderek artan ve yeni ortaya çıkan mimari platformları değerlendirmenin zeminini hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital media channels have been used more than ever throughout the 21st century. Many disciplines, especially that of architecture, have tried to adapt to the developments of the time. The information flow in the media was discussed through new representation mediums herein. In this thesis, the response of the ArchDaily website to the coronavirus phenomenon was examined through its publications posted between 1 Jan and 3 Sep 2020 via the proposed criticism model. Thus, this thesis examined contemporary architectural representation tools. A two-stage model consisting of quantitative and qualitative analyses was proposed for the evaluation of the ArchDaily platform. For the quantitative research, a pre-reading analysis was conducted and the relationship between the criticism object and the environment was examined through the information, cultural continuity, socialization, creating public opinion, and entertainment variables. The pre-reading measured whether ArchDaily served as a medium or not. Since the object-environment relationship was found to be established up to a certain extent, the object-subject and object-time variables were examined. For the qualitative research, a deep-reading analysis was conducted via the computer-aided qualitative analysis software ATLAS.ti. With the deep-reading analysis, object-subject and object-time relationships were examined through the architectural solutions, community needs, and mediatic occasions variables. The findings revealed that ArchDaily is insufficient to an extent to find solutions to the 21st-century architectural challenges. The thesis diagnosed that it is necessary to open an extra discussion lane on the representation of architecture. In addition, the present study facilitated a basis for judgments for the newly emerging architectural platforms that have recently been increasing in number.