'Yüzyıl Sözleşmesi'nin Azerbaycan ekonomisine etkileri ve sözleşme sonrası Azerbaycan'ın petrol ve doğal gaz stratejisi
The effects of the 'Contract of the Century' on the economy of Azerbaijan and the oil and natural gas strategy of Azerbaijan after the contract
  1. Tez No: 679890
  2. Yazar: NURLAN HEYDAROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANEFİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Azerbaycan tarihine altın harflerle yazılan“Yüzyılın Sözleşmesi”adı verilen sözleşme çok zorlu bir sosyo-politik süreçte imzalanmış, Azerbaycan halkının ve devletinin kaderinde önemli rol oynamıştır. Çünkü o dönemde Azerbaycan bağımsızlığını yeni kazanmış, Azerbaycan Ermenistan ile savaş halinde olmuş ve ülke ekonomisi neredeyse tamamen yok olmuştur. Azerbaycan'ın yakın tarihinde bir dönüm noktası olan bu petrol anlaşmaları 20 Eylül 1994 tarihinde imzalanmıştır. Bu anlaşma, Azerbaycan'ın gelecekteki gelişimi ve güvenliği için sağlam bir temel oluşturdu ve dünya haritasındaki konumunu güçlendirmiştir. Azerbaycan artık dünya çapında bir petrol ülkesi olarak tanınmaya başlamıştır. Çalışmanın amacı, 1994 yılında imzalanan“Yüzyıl sözleşmesi”nin Azerbaycan ekonomisine etkilerini ve Sözleşme sonrası Azerbaycan petrol ve doğalgaz stratejisini incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, enerji güvenliğinde uluslararası ilişkiler hakkında bilgi verilmiş ve bir giriş yapılmıştır. Enerji güvenliği konusunda, kaynakların coğrafi dağılımı ile enerji tüketicileri arasındaki mevcut asimetrilerin petrole bağımlı ülkelerdeki petrol kıtlığı ile pekiştirildiği 1970'lerdeki enerji şoklarından bu yana özel bir önem kazanan bir fikir birliği var gibi görünüyor. O zamandan beri, enerji güvenliği, Uluslararası İlişkiler teorilerinin tartışmalarına entegre edilmiştir. İkinci bölümde Azerbaycan ekonomisi makroekonomik ve sektörelolarak analiz edilmiştir. Bu bölümde Azerbaycan'ın bağımsızlık dönemindeki ekonomisi hakkında bilgiler verilmiş, Azerbaycan'ın gayri safi milli hasılası, para birimi, devlet bütçesi, dış ticareti, dış borçları, sanayi sektörü, tarım ve hayvancılık sektörü, finans ve turizm sektörü hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde,“Yüzyıl Sözleşmesi”nin Azerbaycan'ın petrol ve doğalgaz stratejisindeki yeri, önemi, hukuki dayanağı, siyasi rolü, Azerbaycan petrolünün dünya pazarlarına ihracatı, petrol ve doğalgaz boru hatlarının inşası ve işletilmesi konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It was signed in a very difficult socio-political process called the“Contract of the Century”, written in golden letters in the history of Azerbaijan, and played an important role in the fate of the Azerbaijani people and state. Because at that time, Azerbaijan had just gained its independence, Azerbaijan was at war with Armenia and the country's economy was almost completely destroyed. These oil agreements, which are a turning point in the recent history of Azerbaijan, were signed on September 20, 1994. This agreement laid a solid foundation for the future development and security of Azerbaijan and strengthened its position on the world map. Azerbaijan has now begun to be recognized as an oil country around the world. The aim of the study is to examine the effects of the Century contract signed in 1994 on the Azerbaijan economy and the post-contract Azerbaijan oil and natural gas strategy. The study consists of three parts. In the first part, information about international relations in energy security is given and an introduction is made. There seems to be a consensus on energy security that has gained particular importance since the energy shocks of the 1970s, when the existing asymmetries between the geographical distribution of resources and energy consumers were reinforced by oil shortages in oil-dependent countries. Since then, energy security has been integrated into discussions of International Relations theories. In the second part, the economy of Azerbaijan is analyzed in terms of macroeconomic and sectoral aspects. In this section, information is given about the economy of Azerbaijan during the period of independence, information about Azerbaijan's gross national product, currency, state budget, foreign trade, foreign debts, industry sector, agriculture and livestock sector, finance and tourism sector. In the third chapter, the place, importance, legal basis, political role of the Contract of the Century in Azerbaijan's oil and natural gas strategy, export of Azerbaijani oil to world markets, construction and operation of oil and gas pipelines are discussed.