Maternal karın çevresi, gestasyonel diyabetes mellitus ve makrozomik fetus arasındaki ilişki, maternal karın çevresinin gdm varlığını öngörmedeki etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
The relationship between maternal abdominal ci̇rcumference, gestational diabetes mellitus and macrosomic fetus, retrospective evaluation of effects of maternal abdominal circumference in the prediction of gdm existence
  1. Tez No: 679891
  2. Yazar: TAHA TAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SERDAR YALVAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Maternal karın çevresinin GDM'yi öngörmedeki etkisi. GDM, maternal karın çevresi ve makrozomik fetuslar arasındaki ilişkinin görülmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: T.C. S.B. Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniğine Mart 2015- Haziran 2015 tarihleri arasında antenatal takip sırasında detaylı medikal ve aile öyküleri alınan gebelere 75gr OGTT yapılarak ve karın çevreleri ölçüldü. Gebelik öncesi BMI, mevcut VKİ 'leri hesaplandı ve bebeklerin doğum ağırlıklarıyla birlikte değerlendirildi. Retrospektif vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanan çalışmada 75gr OGTT ile GDM tanısı alan hastalar çalışma grubunu oluştururken, 75 gr OGTT'si normal gelen gebeler kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 261 gebenin 44'ünde ADA kriterlerine göre 75gr OGTT ile GDM tespit edilmiş ve 9'nda makrozomik doğum gerçekleşmiştir 217 gebede OGTT normal sonuçlanmıştır. Bu hastalar karşılaştırıldığında, GDM grubunda anlamlı olarak maternal karın çevresi yüksek bulunmuştur. Yapılan ROC analizi ile karın çevresi ≥ 101 cm olduğu durumda GDM'yi tahmin etme duyarlılığı %75 iken seçiciliği %29 ile %42 arasında bulunmuştur. Fakat makrozomik doğum sayısı yetersiz olduğu için makrozomi ve karın çevresi arasındaki ilişkiyle ilgili anlamlı sonuç ortaya çıkmamıştır. Sonuçlar: GDM'yi öngörmede maternal karın çevresinden faydalanılabilir. Makrozomiyi öngörebilmek içinse daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate the ability of maternal abdominal circumference to predict GDM and to identify the relationship between maternal abdominal circumference, GDM and macrosomic fetuses. Materials and Methods: This study was a retrospective case-control study. 75 g OGTT at 24-28 gestational weeks was performed to women who presented for follow-up of their pregnancy at the department of MoH Obstetrics of Etlik Zübeyde Hanım Training and Research Hospital between March 2015 and June 2015 were included in this study. The detailed medical and family history, pre-pregnancy and current BMIs and maternal abdominal circumference were recorded at the first antenatal visit. Women diagnosed with GDM based on abnormal screening test results of 75 g OGTT were included study group and control group consisted of women with normal screening result of 75 g OGTT. Results : Of the 261 enrolled in this study, 44 were diagnosed with GDM by using abnormal screening test results of 75 g OGTT based on ADA diagnostic criterias. 217 women had normal screening results. When compared to women with normal screening test results, maternal abdominal circumference was significantly higher in GDM group. We analyzed the cut-off value of maternal abdominal circumference by using the ROC curve to predict GDM. A result of ≥ 101 cm was considered the cut-off value of maternal abdominal circumference to predict GDM (AUC = 0.72 ; 95% CI 0.62-0.82 ; sensitivity 75% and specificity 29-42%). 9 women had macrosomic infant. We did not found a significant relationship between maternal abdominal circumference and macrosomia. It may result from the relative small sample size of macrosomic cases. Conclusion : Maternal abdominal circumference could be useful marker to predict GDM. However, further studies are need to be designed to demonstrate the ability of maternal abdominal circumference for prediction of macrosomia.