Yüksek binalarda strüktürel sistemin cephe üzerindeki etkileri
Effects of structural systems of high-risk buildings on facades
  1. Tez No: 67995
  2. Yazar: İSMAİL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
YÜKSEK BİNALARDA STRUKTUREL SİSTEMİN CEPHE ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) İsmail KOÇAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Yüksek binalarda strüktürel sistem davranışı ve bunun getirdiği biçimsel zorunluluklar cephe alternatiflerini etkilemektedir. Bu tezin amacı, yüksek binalarda algılamaya ve mimarlık anlayışına bağlı olarak farklı cephe alternatiflerinin belirlenmesi, strüktürel sistemin davranışsal ve mimari nedenlerle gerektirdiği cephe farklılıklarının ortaya konulması ve cephe oluşumu sırasında yüksek bina strüktürel sistemlerinin cepheye getirdiği kısıtların farklı sistemler için tartışılmasıdır. Bu amaçla, strüktürel sistem davranışı ve bunun getirdiği biçimsel oluşumlar değerlendirilmiş ve cepheye ilişkin belirlenen alternatiflerin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Perde duvarlı ve tüp sistemler gibi bazı yüksek bina strüktürel sistemlerinin kendilerine özgü cephe alternatiflerinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 601.02.01 Yüksek bina, Strüktürel sistem, Cephe 130 Doç. Dr. Mehmet Emin Tl IN A
Özet (Çeviri)
VII (Masters Thesis) Ismail Koçak GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 1997 ABSTRACT Both the behaviour of the structural system of high-rise buildings and the required formal necessities effect the facade alternatives. The purpose of this thesis is the definition of various facade alternatives depending on perception and architectural concepts and prediction of facade differentiations required by behavioral and architectural necessities of the concerned structural system, as well as the discussion of the constraints caused by high-rise structural system for the facade formation of different systems. Therefore, the behaviour of structural system and its consequent formations are evaluated and the aplicability of the defined facade alternatives are investigated. It is found out that, some structural systems of high-rise buildings such as shear-walled systems and tubuler systems have their own facade alternatives. Science code : 60 1.02.0 1 Key words : High-rise building, Structural system, Facade Page number : 130 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA