Maküla-off regmatojen retina dekolmanlarında postoperatif vizyona etkili faktörlerin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting postoperative vision in macular-off rhegmatogenous retinal detachments by optical coherence tomography
  1. Tez No: 679957
  2. Yazar: FEVZİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2015 ile Aralık 2020 tarihleri arasında regmatojen retina dekolmanı (RRD) nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanmış, anatomik başarı sağlanan 40 hastanın 40 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve sigara kullanımı, diyabet, hipertansiyon varlığı kaydedildi. Preoperatif olarak, lens durumu (fakik, psödofakik), aksiyel uzunluk ölçümü, PVR varlığı, yırtık sayısı, dekole alan genişliği, dekolman süresi, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve optik koherens tomografi (OKT) ile santral maküla kalınlığı (CMT), dış limitan membran (ELM) bütünlüğü değerlendirildi. EİDGK >0,4 logMAR ve ≤0,4 logMAR'a göre hastalar 2 gruba ayrıldı. Hastaların postoperatif 1., 3., 6. ay ve son kontrolde EİDGK, fotoreseptör hücre uzunluğu (PL), iç segment uzunluğu (IS), dış segment uzunluğu (OS), Henle sinir lifi tabakası ve dış nükleer tabaka (HFL+ONL) uzunlukları, ELM, elipsoid zon (EZ), koni interdijitasyon zonu (CIZ) bütünlükleri ve foveal tümsek oluşumları, subretinal ve subRPE birikim, ERM, intraretinal kist varlığı kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşları 61,73±9,41 ve 23'ü kadın (%57,5) idi. Ortalama EİDGK cerrahi öncesi 2,38±0,75, cerrahi sonrası 0,49±0,36 düzeyindeydi. Preoperatif görme düzeyi postoperatif görme düzeyini pozitif anlamlı etkilemekteydi (p=0,042). EİDGK postoperatif 6. aya kadar istatistiksel anlamlı artmakta iken 6-12 ay arasında anlamlı değişim olmamıştır. Hastalarda IS uzunluğu 6. aya kadar, OS uzunluğu ise en az 12.
Özet (Çeviri)
Materials and methods: Forty eyes of 40 patients with anatomical success who underwent pars plana vitrectomy for rhegmatogenous retinal detachment (RRD) between January 2015 and December 2020 in our clinic were included in the study. Demographic characteristics of the patients, smoking, diabetes and hypertension were recorded. Preoperatively, lens status (phakic, pseudophakic), axial length measurement, presence of PVR, number of tears, width of detachment area, duration of detachment, best corrected visual acuity (BCVA), and central macular thickness (CMT) with optical coherence tomography (OCT) , outer limiting membrane (ELM) integrity assessed. Patients were divided into 2 groups according to BCVA >0.4 logMAR and ≤0.4 logMAR. BCVA, photoreceptor cell length (PL), inner segment length (IS), outer segment length (OS), Henle nerve fiber layer and outer nuclear layer (HFL+ONL) at the postoperative 1st, 3rd, 6th months and at the last follow-up. lengths, ELM, ellipsoid zone (EZ), cone interdigitation zone (CIZ) integrity and foveal bulge formations, subretinal and subRPE deposition, ERM, intraretinal cyst were recorded. Findings: The mean age of the patients was 61.73±9.41 years and 23 (57.5%) were female. Mean BCVA was 2.38±0.75 before surgery and 0.49±0.36 after surgery. Preoperative visual acuity had a positive and significant effect on postoperative visual acuity (p=0.042). BCVA increased statistically until 6 months postoperatively, but there was no significant change between 6-12 months.