Sermaye birikim sürecinde devletin rolü: Türkiye örneği (2002-2018)
Role of the state in capital accumulation process: The Turkish case (2002-2018)
- Tez No: 679978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 2002-2018 döneminde sermaye birikim sürecinde devletin rolünü incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için Bob Jessop'un kuramsal yaklaşımından hareket edilmektedir. Çalışma sahip olduğu yöntem itibariyle ana akım iktisadi analizlerin dışında radikal eleştirel bir anlayışa sahiptir. Çalışmanın önemi 2002-2018 arası dönemde Türkiye ekonomisini ekonomik ve siyasal ilişkiler etrafından radikal eleştirel bir perspektifle açıklama çabasıdır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sermaye birikim sürecinde devletin rolü teorik olarak ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise bu teorik çerçeveden hareketle Türkiye için kavramsal çerçeve ve araç seti tanımlanmaktadır. Son bölümde ise 2002-2018 yılları arasında Türkiye'de sermaye birikimi sürecinde devletin rolü ikinci bölümde geliştirilen kavramsal çerçeve ve araç seti etrafında açıklanmaktadır. Neoliberal düşüncelerin aksine devlet, 2002-2018 arası dönemde ekonomik, hukuki ve siyasi düzenlemelerle sermaye birikiminin seyrini büyük ölçüde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of the state in the capital accumulation process in Turkey in the period 2002-2018. To achieve this goal, Bob Jessop's theoretical approach is driven. The study has a radical critical perspective beyond mainstream economic analysis. The importance of the study is an effort to explain the Turkish economy from a radical critical perspective around economic and political relations between 2002 and 2018. The study consists of three main sections. In the first chapter, the role of the state in the capital accumulation process is theoretically discussed. In the second part, conceptual framework and tool box are defined for Turkey based on this theoretical framework. In the last chapter, the role of the state in the capital accumulation process in Turkey between 2002 and 2018 is explained around the conceptual framework and tool box developed in the second part. Contrary to neoliberal ideas, the state greatly affected the course of capital accumulation through economic, legal and political arrangements between 2002 and 2018.