Finansal kırılganlık: gelişmekte olan ülkeler üzerine bir panel veri analizi
Financial fragility: A panel data analysis on developing countries
  1. Tez No: 680005
  2. Yazar: BENGÜ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada gelişmiş ülkeler tarafından uygulanan para politikalarının ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankası bağımsızlıklarının, gelişmekte olan ülkelerin finansal kırılganlığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada gelişmekte olan ülkelerin finansal kırılganlığını temsil etmek üzere bir finansal kırılganlık endeksi hesaplanmıştır. Ekonometrik analizler 23 üst – orta gelir grubuna ve 25 alt – orta gelir gurubuna mensup toplam 48 gelişmekte olan ülke için 2001 – 2019 dönemi kapsamında yürütülmüştür. Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodu kullanılarak tahmin edilen modeller sonucunda her iki ülke gurubu için de gelişmiş ülke merkez bankalarının uyguladıkları politikaların ve gelişmekte olan ülkelerdeki merkez bankası başkan değişimlerinin finansal kırılganlığı artırdığı görülmüştür. Dolayısıyla dış etkenlerin ve ülke içi parasal dinamiklerin finansal kırılganlık üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of monetary policies implemented by developed countries and the central bank independence of developing countries on the financial fragility of developing countries were examined. In the study, a financial fragility index was calculated to represent the financial fragility of developing countries. Econometric analyzes were carried out for a total of 48 developing countries belonging to 23 upper-middle-income groups and 25 lower-middle-income groups within the scope of 2001-2019. As a result of the models estimated using the System Generalized Method of Moments, it was observed that the policies implemented by the central banks of developed countries and the changes in the central bank governors in developing countries increased the financial fragility for both country groups. Therefore, it was concluded that external factors and domestic monetary dynamics have a significant effect on financial fragility.