Essays on integrated macro policy frameworks in small open economies
Küçük açık ekonomilerde bütünleşik makro politika çerçeveleri üzerine makaleler
- Tez No: 968373
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez, finansal kırılganlık, nominal katılıklar ve politika güvenilirliği kısıtları altında küçük açık ekonomilerde bütünleşik makro politika çerçevelerinin tasarımı ve sonuçlarını inceleyen üç makaleden oluşmaktadır. Bu çerçevede, sermaye hareketleri, dışsal şoklar ve politika ödünleşimlerinin makroekonomik istikrar üzerindeki kritik rolünü göz önünde bulunduran ve gelişmekte olan ülke koşullarına özgü dinamik stokastik genel denge modelleri geliştirilmiştir. Teorik modelleme, nicel kalibrasyon ve politika analizi yoluyla, para ve maliye politikaları ile makro ihtiyati ve sermaye akım yönetimi araçlarının bütünleşik bir makro politika çerçevesinde nasıl etkileştiği araştırılmakta ve farklı politika bileşimlerinin makroekonomik istikrara etkileri değerlendirilmektedir. Genel bir girişin yer aldığı I. Bölüm'ün ardından II. Bölüm, para politikası, döviz müdahalesi ve sermaye akımı yönetimi araçlarının birlikte kullanımıyla ilgili politika ödünleşimlerini incelemek üzere bir dinamik stokastik genel denge modeli sunmaktadır. Model, finansal kırılganlıklar, kısıtlı döviz piyasası derinliği ve mali esneklik eksikliği gibi gelişmekte olan ülkeler için ampirik olarak anlamlı bulunan kısıtları içermektedir. Bu bölümün özgün katkısı, mali baskınlığın bütünleşik makro politika çerçevesine dahil edilmesidir. Bu friksiyon, geleneksel para politikasının etkinliğini azaltmakta ve büyüme ile enflasyonda istikrar sağlamak için alternatif araçların kullanımını gerekli kılmaktadır. Simülasyon sonuçları, özellikle mali kısıtların bağlayıcı olduğu durumlarda, döviz müdahaleleri ve sermaye akım yönetimi araçlarının döviz kuru oynaklığını azaltmak ve sermaye akımı şoklarının etkisini hafifletmek suretiyle para politikasının etkinliğini önemli ölçüde artırabileceğini ortaya koymaktadır. III. Bölüm'de, benzer bir dinamik stokastik genekl denge modeli kurulmuş, politika araçlarının etkinliğini şekillendiren politika güvenilirliğinin rolü modellenerek temel çerçeve genişletilmiştir. Bu bölümdeki modelde, iktisadi ajanların politika yapıcının tercihlerini ve kısıtlarını Bayesgil güncelleme ve Kalman filtreleme yoluyla öğrenmesini sağlayan endojen bir politika güvenilirliği mekanizması yer almaktadır. Simülasyon sonuçları, dışsal şokların makroekonomik istikrar üzerindeki etkilerinin, politika güvenilirliğinin sınırlı olduğu durumlarda, daha fazla olduğuna ve para politikasının istikrar sağlayıcı rolünün zayıfladığına işaret etmektedir. Ancak, şeffaf ve kurallara dayalı döviz müdahaleleri gibi güvenilirliği artırıcı mekanizmalar bu olumsuz etkileri dengeleyebilmekte ve politika etkinliğini bir ölçüde sağlayabilmektedir. Bölümde, farklı döviz müdahalesi kurallarının nicel bir karşılaştırması sunularak, müdahale stratejilerinin farklı düzeylerde politika güvenilirliği ile etkileşimleri incelenerek makroekonomik oynaklık üzerindeki etkisilerine vurgu yapılmaktadır. IV. Bölüm, ilk iki bölümü tamamlayarak bütünleşik makro politika çerçevelerine dair kapsamlı teorik ve ampirik bir değerlendirme sunmaktadır. Finansal friksiyonlar altında Mundell-Fleming imkansız üçlemesini yeniden ele almakta ve makroekonomik istikrar açısından bütünleşik politika çerçevesinin önemini vurgulamaktadır. Basu et al. (2020) modeli baz alınarak, farklı bütünleşik makro politika araçlarının alternatif şok senaryoları altındaki performansları özetlenmektedir. Ayrıca, tek bir politika aracı kullanımı ile bütünleşik araç kullanımının etkinliği karşılaştırılmakta; buna yönelik bulguların, özellikle finansal kırılganlığı yüksek olan ekonomilerde, para politikası, makro ihtiyati araçlar ve sermaye akımı politikalarının eşzamanlı kullanılmasının makroekonomik istikrar açısından daha iyi sonuçlar doğurabileceğine işaret ettiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises three essays exploring the design and implications of integrated macro policy frameworks (IPFs) in small open economies, particularly under financial vulnerability, nominal rigidities, and policy credibility challenges. In these essays, the dissertation develops dynamic stochastic general equilibrium (DSGE) models tailored to emerging market contexts, where capital flows, external shocks, and policy tradeoffs play critical roles in macroeconomic stabilization. Through theoretical modeling, quantitative calibration, and policy analysis, the thesis investigates how monetary, fiscal, macroprudential, and capital flow management tools interact within a unified policy framework and assesses the macroeconomic stabilization outcomes of various policy configurations. Following a general introduction in Chapter I, Chapter II introduces a small open economy DSGE model to quantify the tradeoffs involved in the joint use of monetary policy, foreign exchange intervention (FXI), and capital flow management (CFM) tools. The model incorporates a range of empirically relevant frictions for emerging economies, including financial sector vulnerabilities, limited foreign exchange market depth, and fiscal rigidity. The novel contribution of this chapter lies in integrating fiscal dominance into the IPF framework. This friction alters the effectiveness of conventional monetary policy and necessitates using alternative tools to stabilize output and inflation. Simulation results reveal that FXI and CFM tools can significantly enhance the effectiveness of monetary policy, especially under binding fiscal constraints, by mitigating exchange rate volatility and dampening the transmission of capital flow shocks. Chapter III extends the baseline framework by explicitly modeling the role of policy credibility in shaping the effectiveness of integrated policy tools. It includes an endogenous credibility mechanism, which allows agents to learn about the policymaker's preferences and constraints using Bayesian updating and Kalman filtering. The analysis demonstrates that imperfect credibility amplifies the macroeconomic effects of shocks iv and undermines the stabilizing role of monetary policy. However, credibility-enhancing mechanisms -such as transparent, rule-based FXI policies- can offset these effects and restore policy effectiveness to an extent. The chapter provides a quantitative comparison of different FXI rules, emphasizing how their interactions with different levels of policy credibility influence expectations and macroeconomic volatility. Chapter IV complements the first two chapters by providing a comprehensive theoretical and empirical overview of integrated macro policy frameworks. It revisits the Mundell-Fleming trilemma in the presence of financial frictions and argues for the relevance of policy integration in macroeconomic stabilization. Based on Basu et al. (2020), the chapter summarizes how different combinations of IPF tools perform under alternative shock scenarios. The chapter also presents empirical evidence regarding the effectiveness of standalone versus joint use of IPF instruments. The findings suggest that simultaneous deployment of monetary, macroprudential, and capital flow measures can achieve superior stabilization outcomes, particularly in economies with high financial openness.