Fonksiyonel kabızlığı olan çocuklarda probiyotik ve laktuloz tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması ve kabızlık tedavisinin yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Comparison of probiotic and lactulose treatments on children with functional constipation and determination of the effects of constipation treatment on quality of life
- Tez No: 680049
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÖZÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada fonksiyonel kabızlık tanısı almış çocuklarda Lactobacillus reuteri (DSM 17938) ve laktuloz tedavilerinin etkinliklerini değerlendirmeyi ve bu çocuklarda tedavi sonrasında yaşam kalitelerinde oluşan değişiklikleri KINDL® Çocuklar ve Aileleri İçin Geliştirilmiş Yaşam Kalitesi Anketi'ni kullanarak belirlemeyi amaçladık. Çalışmamız tedavi grubu olarak 53 hasta (probiyotik grubunda 25 ve laktuloz grubunda 28) ve kontrol grubu olarak 50 sağlam çocuk olmak üzere toplam 103 çocuk ile tamamlandı. Dört hafta süreyle her iki tedavi grubu haftalık dışkılama sayısı, dışkı şekli ve kıvamı, karın ağrısı, gaz çıkarma, ağrılı dışkılama, rektal kanama, dışkı tutma ve dışkı kaçırma yönünden takip edildi. Dört haftalık tedavi sonunda probiyotik ve laktuloz gruplarında kabızlık ile ilişkili parametrelerde belirgin düzelme saptandı (p0,05). Tedavi öncesinde kabızlığı olan çocuklar ve ailelerinin yaşam kalitesi puan ortalamaları sağlam çocuklar ve ailelerine göre anlamlı derecede düşüktü (p0,05). Probiyotik grubunda yer alan aile anketi sonuçlarında (% 69'dan % 71'e) olumlu yönde düzelme saptanmakla birlikte, bu artış istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Chronic constipation is one of the most common pediatric gastrointestinal disorders. The emotional, behavioural and social problems due to longterm symptoms of constipation and their negative effects on quality of life (QoL) are well known. Poor compliance to traditional medical therapy and relapses have led researchers to focus on new treatment strategies. In this study, we aimed to compare the QoL of patients with functional constipation with that of healthy children, evaluate the effects of probiotic Lactobacillus reuteri (DSM 17938) and lactulose on treatment of functional constipation and the effects of treatment on their quality of life. Research data were analyzed with the statistics program SPSS version 17.0. Chi-square, Mc Nemar tests and t test were used for hypothetical analysis and differences between groups. Average score of QoL for healthy children was 72,7 %, while that of constipated children was 67,4 %. Abdominal pain and flatulence symptoms with probiotics group significantly improved compared with lactulose. Both treatments led to comparable improvement of QoL scores of patients. Improvement in the family perpectives for QoL showed more significance in the lactulose group. Our study revealed that, QoL of patients with functional constipation is poor when compared with healthy children, probiotics show comparable efficacy with lactulose on treatment of functional constipation and improvement on QoL but lactulose is more effective in satisfying families.