Book review genre in academic writing: A comparative study of English and Turkish across ten disciplines
Akademik yazı türü olarak kitap incelemesi: İngilizce ve Türkçe'nin on bilim dalında karşılaştırılması
  1. Tez No: 680054
  2. Yazar: BETÜL BAL GEZEGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma Đngilizce ve Türkçe yayımlanan akademik kitap incelemelerinin disiplinler arası ve diller/kültürler arası analizlerini yaparak bu türün temel özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, çalışma iki temel kuramsal çerçeveye dayanmaktadır; adım/hareket analizi (Eng. move analysis, Swales, 1990) ve Sistemik Đşlevsel Dilbilim (Eng. Systemic Functional Linguistics) kuramı çerçevesindeki değer biçme teorisidir (Eng. Appraisal Theory, Martin & White, 2005). Bu araştırma için 1990-2015 yılları arasında Türkçe ve Đngilizce akademik dergilerde yayımlanan 10 farklı bilim dalından 385 adet kitap incelemesini içeren bir derlem oluşturuldu. Derlemdeki kitap incelemeleri üç farklı aşamada analiz edildi; i) sözbilimsel hareket ve adımların belirlenlenmesi ve kitap incelemelerinin yapısal özelliklerinin analizi, ii) olumlu ve olumsuz eleştirel yapıların, bu yapıların çeşitlerininin, işlevlerinin ve eleştirilerin kitabın hangi yönü üzerinde olduğunun belirlenmesi iii) bireyler arası anlamın nasıl inşa edildiğini anlamak amacıyla değer biçme ifadelerinin incelenmesi. Kitap değerlendirmelerinin yapısal özelliklerinin incelenmesi, kitap değerlendirmelerinin farklı yapısal özelliklere sahip olduğunu ancak söz bilimsel özellikleri açısından dört genel adıma sahip oduklarını göstermektedir. Bu genel adımlar kitabın tanıtımı, anahatlarının belirlenmesi, değerlendirmeler ve kapanış şeklindedir. Bu dört adıma ek olarak yeni bir hareket (amacın belirtilmesi) daha bulunmuştur. Çalışmanın ikinci kısmı, kitap değerlendirmelerinde eleştirel değerlendirmelerin analizleridir. Bu analiz olumlu ve olumsuz değerlendirmelerin yapısal ve işlevsel özelliklerini gösteren yeni bir model ortaya koymaktadır. Eleştirilerin incelenmesi Türkçe ve Đngilizce'de özellikle olumsuz eleştiride önemli farkların olduğunu göstermektedir. Türkçe kitap değerlendirmelerinde olumsuz eleştirilerden genellikle kaçınıldığı bulunmuştur. Ayrıca Đngilizce kitap değerlendirmelerinde olumsuz eleştirilerin çoğunun övgüyle beraber verildiği görülmüştür. Son olarak, çalışmanın 3. basamağı olan değer biçme modelinin kitap incelemelerine uygulanması, Türkçe ve Đngilizce kitap incelemeleri arasında üç değer biçme ifade türünde de (tutum, metinle bütünleşme, ve derecelendirme (Eng. attitude, engagement and graduation)) önemli farklar olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Đngilizce kitap değerlendirmelerinde daha çok tutum ve metinle bütünleşme ifadeleri bulunmuştur. Bu, Đngilizce kitap değerlendirenlerin kitap hakkındaki düşüncelerini daha açık ifade ettiklerini ve daha çok yumuşatılmış ifadeler kullandıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to conduct a cross-disciplinary, and a cross-linguistic/crosscultural analysis of BRs published in English and Turkish in order to discover how this particular genre is enacted. To do so, it draws on two theoretical frameworks; Move Analysis (Swales, 1990), complemented by Appraisal Theory (Martin & White, 2005) within Systemic Functional Linguistics (SFL). For the study, a corpus of 385 BRs published in Turkish and English journals in ten different disciplines in the period of 1990-2015 are collected. BRs in the corpora have undergone three levels of investigation: i) analysis of macro-structural (rhetorical) features; ii) identification of positive and negative evaluations, their types and functions as well as target aspects of books evaluated; iii) analysis of appraisal resources to see how interpersonal meaning is construed. The structural analysis of BRs revealed that BRs differed in textual features but shared common structural features in regards to having four overarching moves: introducing the book, outlining the book, providing evaluation and closing. In addition to these four moves, a new move (stating purpose of the reviews) was identified. For the second level of the study, negative and positive evaluative acts were identified and this yielded a new taxonomy of structural and functional features of evaluative acts. The analysis of evaluation in BRs showed that there were significant differences between Turkish and English in the practice of evaluating a book, particularly in providing negative evaluation. In Turkish reviews criticism was found to be generally avoided. In addition, it was found that book reviews in English presented most of the negative evaluations together with praise. Lastly, in the third phase of the study, application of appraisal model to BRs revealed that there were significant differences between English and Turkish BRs in all types of appraisal sources: attitude, engagement and graduation. English BRs were observed to include more resources of attitude and entertain. Among significant findings was that in English BRs there were more mitigated statements compared to Turkish BRs.