Genç buz hokeyi sporcularında slackline antrenmanının denge ve alt ekstremite kuvvetine etkisi
The effect of slackline training on balance and lower extremity strength in young ice hockey athletes
- Tez No: 680106
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Genç buz hokeyi sporcularında 6 haftalık slackline antrenmanın denge ve alt ekstremite kuvvetine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamız kontrol gruplu olarak 15-23 yaş arası genç kadın buz hokeyi sporcuları 6 hafta boyunca haftada 3 kez 45 dakika olmak üzere, slackline antrenmanı eğitimine tabii tutulmuştur. Slackline eğitimi öncesi ve sonrasında vücut kompozisyon ölçümleri BodPod cihazı ile, denge ölçüm cihazı ile denge ve alt ekstremite kuvveti İsomed 2000 izometrik cihazı ile ölçülmüştür. Sporcular 7 kişi kontrol 8 kişi deney grubunda olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ve deney grubu rutin buz hokeyi antrenmanlarına devam etmiş yalnızca deney grubu slackline eğitimi almıştır. Elde edilen veriler dijital ortama aktarılarak SPSS V.22 istatistik programıyla analiz edilerek yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study examine the effect of 6-week slackline training on balance and lower extremity strength in young ice hockey athletes. Material and Method: In our study, young female ice hockey players aged between 15-23 years were subjected to slackline training for 45 minutes, 3 times a week for 6 weeks, as a control group. Body composition measurements were measured with the BodPod device before and after the Slackline training, the balance measurement was measured using the SPORTKAT 4000 balance measurement device, and the lower extremity strength was measured with the Isomed 2000 isometric device. Athletes were divided into two groups, 7 people in the control group and 8 people in the experimental group. The control group and the experimental group continued their routine ice hockey training, only the experimental group received slackline training. The obtained data were transferred to digital media, analyzed and interpreted with SPSS V.22 statistical program.