Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunda verilen ihlal kararlarının kesinliği ve bağlayıcılığı
The finality and binding force of violation findings inindividual application of Constitutional Court of Turkey
  1. Tez No: 680105
  2. Yazar: JÜLİDE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Anayasa yargısına ilişkin tarihsel süreç içerisinde, anayasa mahkemelerine bireysel başvuru yolunun ortaya çıkış sebebi, soyut ve somut norm denetimi yoluyla temel haklara sağlanan korumanın dolaylı olarak gerçekleştirilebilmesi ve bu sebeple yetersiz olmasıdır. Dolayısıyla anayasa mahkemelerine bireysel başvuru yolunun asıl işlevinin, temel hakları korumak olduğu söylenebilir. Bu, bireysel başvuru yolunun sübjektif işlevidir ve bu işlevin sağlanması, bireysel başvuru yolunda verilen ihlal kararlarının gereği gibi yerine getirilmesine bağlıdır. Bireysel başvuru yolunun objektif işlevi ise, anayasanın temel haklara ilişkin rejiminin yorumlanmasına ve geliştirilmesine hizmet etmektedir. Bu işlevin yerine getirilebilmesi için ise, anayasa mahkemelerinin, anayasalarda öngörülen temel haklar rejimine ilişkin yorumlarının belli ölçüde bağlayıcı olması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In the historical process that is relating to constitutional jurisdiction, individual application procedure to constitutional courts has emerged due to the need of the protection of fundamental rights. Before this procedure, the fundamental rights had only been protected by abstract review of norms and concrete norm control. But this way of protection was not sufficient enough because of its indirect nature. Therefore, it can be said that the main function of individual application to constitutional courts is to protect fundamental rights. This is the subjective function of the individual application and in order for this function to be implemented, the judgements of violations must be duly enforced. Improving and implementing the fundamental rights regime of constitution has been the objective function of individual applications. For this function to be effective, the reviews of constitutional courts for the human rights regimes mentioned in the constitutions must be binding to a certain degree.