Schopenhauer felsefesinde mutluluk
Happiness in Schopenhauer's philosophy
- Tez No: 680115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, Schopenhauer felsefesinde mutluluk kavramını incelemektir. Mutluluk kavramı, filozofların hayatın amacı olarak gördüğü en temel mevzulardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Nitekim birçok düşünür, insanın nasıl daha mutlu bir hayat sürebileceğinin yollarını irdelemiştir. Çünkü mutlu olmak insanı hayata ve yaşama bağladığından bir noktada hayat amacı olarak da öne çıkmaktadır. Schopenhauer düşüncesinde ise varlığın ele alınmasında ve hayata bakışta kötümserlik hâkimdir. Çünkü ona göre, 'insan dünyaya mutlu olmak için gelmiştir' ilkesinin baştan yanlış olduğu kabul edilmelidir. Bu bağlamda dünya iyi değil tam tersini kötü bir yerdir. Acı ve sefalet dünyanın özünde yer alan temel ilke olarak öne çıkmaktadır. Çünkü istenç insanda isteme olarak karşılık bulur, insan sürekli bencilce ister ve istemesinin de esiri olur. Doyumsuz olan bu isteklerin karşılanması ise tamamıyla mümkün değildir. Bununla birlikte her istek bencillikle uygulandığında ise diğer insanların zarar görmesi kaçınılmaz olmaktadır. Şu durumda Schopenhauer felsefesinde mutluluk için öncelikle diğer insanlarla duygudaşlık etmek gerekmektedir. Bu duygudaşlıkla birlikte insan diğer insanlara merhametli davranmalıdır. Schopenhauer düşüncesinde insanın, isteme dürtüsünün önüne geçmeye çalışması neticesinde, dünyanın özünde yer alan acıdan mutlak anlamda kaçması mümkün değildir. Mutlu olmak için yapılması gereken, dingin ve sakin kalmak, başkalarına yardımcı olmaktır. Mutluluk, mutlak anlamda mümkün değildir ama insan yine de acıdan kaçmalıdır. Mutluluk kısa süren anlardan ibarettir. Bu anların yakalanması ile birlikte diğer insanlara yardımcı olmak da mutluluk için son derece önemli bir ilke olarak öne çıkmaktadır. Düşünce tarihinde önemli bir problem olan mutluluk kavramı, Schopenhauer felsefesinde analiz edilmiş ve bu kavrama negatif bir mana yüklenmiştir. Onun mutluluk kavramını neden olumsuz değerlendirdiğinin temelinde ise insanın yapıp etmelerine olan etkisi yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the concept of happiness in Schopenhauer's philosophy. The concept of happiness stands out as one of the most fundamental issues that philosophers see it as the purpose of life. As a matter of fact, many thinkers have examined the ways in which people can maintain a happier life. Because being happy connects you to life and lifespan, at some point it also stands out as the purpose of life. In the thinking of Schopenhauer, pessimism dominates the handling of existence and the point of view of life. Because according to him, it should be accepted that the principle 'man came into the world to be happy' is wrong from the beginning. In this context, the world is not a good place, but rather a bad place. Pain and misery stand out as the basic principle at the core of the world. Because in the human being the will reciprocates as a request. Human being always want selfishly, becomes a slave what he wants. It is completely impossible to meet these insatiable requests. However, when every request is applied selfishly, it is inevitable that other people will be harmed. In this case, in the Schopenhauer philosophy, firstly, for happiness empathy is necessary with other people. With this empathy, one must be merciful to other people. In Schopenhauer's thought, as a result of the human being's attempt to prevent the urge to want, in absolute terms it is impossible to escape the pain which is at the core of the world. According to him keeping calm, being peaceful and helping others are necessary to be happy. Happiness is not possible in an absolute sense, but one should still avoid pain. Happiness is only fleeting moments. Capturing these moments and helping other people stand out as an extremely important principle for happiness. The concept of happiness, which is an important problem in the history of thought, has been analyzed in the philosophy of Schopenhauer and this concept is loaded with a negative meaning. The reason why he evaluates the concept of happiness negatively is its effect on what man does.