Schopenhauer felsefesinde mutluluk
The concept of happiness in Schopenhauer's philosophy
  1. Tez No: 964119
  2. Yazar: HAZEL KURTULDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAVER DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Arthur Schopenhauer'ın felsefesinde“mutluluk”kavramını merkezine alarak, onun ontolojik düşüncesiyle bu kavrayış arasındaki bağı görünür kılmayı amaçlamaktadır. Schopenhauer'ın temel eseri İsteme ve Tasavvur Olarak Dünya çerçevesinde, dünyanın temelde ne olduğu sorusuna verdiği yanıtlar ve bu yanıtların insan yaşamı, arzu, acı ve doyum gibi kavramlarla ilişkisi irdelenmiştir. Schopenhauer'a göre mutluluk, ulaşılması gereken sürekli bir erekten ziyade, istemenin doğasında var olan tatminsizliğin kısa süreli duraksamalarıyla kendini gösteren bir hâl olarak ortaya çıkar. Sürekli bir şeylerin peşinden koşmak, doyum anlarının da anlamını yitirmesine neden olur. Bu çerçevede, istemenin yapısı gereği insanı hep eksik ve arayışta tutması, kalıcı bir mutluluğun neden mümkün olamayacağını değil; neden sürekli tatmin arayışıyla elde edilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Tezin ilk bölümünde, Schopenhauer'ın isteme ve tasavvur ayrımı temelinde kurduğu bilgi ve gerçeklik anlayışı incelenmiştir. Dünya, bir yandan öznel temsillerden oluşan tasavvur olarak kavranırken, diğer yandan isteme olarak kendini açığa vurmaktadır. Bu çift yönlü yapı, insanın yaşantısını ve mutluluk arayışını anlamak açısından belirleyici bir rol oynamaktadır. İkinci bölümde ise mutluluk kavramının felsefi tarihsel izleri sürülmüş; Sokrates, Aristoteles, Epikür ve Stoacı filozofların mutluluğa ilişkin görüşleri karşılaştırmalı biçimde ele alınmıştır. Bu filozofların mutluluğu akılla uyum, erdem, haz ya da doğaya uygunluk üzerinden tanımlamaları ile Schopenhauer'ın daha temkinli ve gerçekçi yaklaşımı arasında dikkat çekici ayrımlar bulunmaktadır. Üçüncü ve son bölümde, Schopenhauer'ın mutluluk anlayışı ayrıntılı olarak incelenmiş; bu anlayış, Antik felsefedeki mutluluk yaklaşımlarıyla karşılaştırmalı bir çerçevede değerlendirilmiştir. Bu karşılaştırma, Schopenhauer'ın insan varoluşuna dair ortaya koyduğu düşünsel yönelimin ayırt edici yanlarını daha görünür kılmayı amaçlamaktadır. Bugün neredeyse herkesin peşinden koştuğu“mutluluk”kavramı, göründüğünden çok daha karmaşık, çok daha kaygan bir zeminde yer almaktadır. Peki bu kadar arzuyla istediğimiz şey nedir? Mutluluk öğrenilebilen, çaba gösterilerek elde edilen bir yaşam sanatı mı; yoksa yalnızca tesadüfen payımıza düşen, rastlantısal bir ayrıcalık mıdır? Bu tez, bu sorulara Schopenhauer'un perspektifinden yaklaşmayı ve bu arayışı daha yakından anlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study centers on the concept of“happiness”in the philosophy of Arthur Schopenhauer and aims to reveal the connection between his ontological framework and his understanding of happiness. Drawing upon Schopenhauer's principal work The World as Will and Representation, the thesis explores his answers to the question of what the world essentially is and how those answers relate to human life, desire, suffering, and satisfaction. According to Schopenhauer, happiness is not a stable goal to be attained but a fleeting state that appears in brief moments when the inherent dissatisfaction of the will is temporarily suspended. The continuous pursuit of new desires, he argues, undermines the meaning of satisfaction itself. In this context, the structure of the will, which keeps human beings in a constant state of striving and incompleteness, does not deny the possibility of happiness, but rather clarifies why it cannot be achieved through the pursuit of continuous gratification. The first chapter examines Schopenhauer's theory of knowledge and reality, grounded in the distinction between will (Wille) and representation (Vorstellung). While the world appears as representation—a set of subjective phenomena—it simultaneously manifests itself as will, an irrational and blind force underlying all existence. This dual structure plays a decisive role in understanding both human experience and the pursuit of happiness. The second chapter traces the historical-philosophical background of the concept of happiness and presents a comparative analysis of the views of Socrates, Aristotle, Epicurus, and the Stoics. These classical thinkers define happiness through concepts such as harmony with reason, virtue, pleasure, or living in accordance with nature. Their views stand in contrast to Schopenhauer's more cautious and realistic approach. The third and final chapter offers an in-depth analysis of Schopenhauer's notion of happiness and evaluates it through a comparative lens alongside classical philosophical accounts. This comparison aims to make more visible the distinctive features of Schopenhauer's perspective on human nature and the limits of human existence. Today, happiness is a goal nearly everyone seeks—yet it lies on far more complex and slippery ground than it may initially appear. What is this thing we so urgently desire? Is happiness a form of life that can be learned and cultivated through effort, or is it merely a matter of chance—a rare privilege that happens to fall into our lives? This thesis approaches such questions through the lens of Schopenhauer's philosophy and seeks to gain a deeper understanding of this enduring human pursuit.