Türkiye-İsrail ilişkileri (1983-1993)
Turkey-Israel relations (1983-1993)
- Tez No: 680117
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türkiye-İsrail ilişkilerini daha önce yapılmış tezlerden farklı olarak 1983-1993 yılları arasında siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ve eğitim boyutlarıyla ve araştırmanın kapsamına giren arşiv belgeleri, TBMM Tutanakları, gazeteler (Cumhuriyet, Hürriyet ve Milliyet) ile diğer kaynaklar (kitaplar, makaleler ve tezler) ışığında ortaya koyan bu araştırma nitel yönelimli bir araştırma olup, araştırmanın yöntemini de incelenen konuyla ilgili verilerin belge incelemesi yoluyla elde edildiği döküman incelemesi oluşturmaktadır. Araştırmada amaçlı örneklem türlerinden, ölçütün araştırmacı tarafından bir dizi kritere göre önceden belirlenmesi yoluyla seçildiği ölçüt örneklem yöntemi kullanılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri'nde bulunan belgeler ile TBMM Tutanaklarından, araştırma kapsamına giren gazeteler, kitaplar, diğer süreli yayınlar ve tezlerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda Türkiye ve İsrail devletleri arasındaki siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ve eğitim ilişkilerinin 1983-1993 yılları arasında Arap-İsrail çatışmalarından olumsuz etkilenmesine rağmen, Orta Doğu'da meydana gelen diğer gelişmelerin iki ülkenin ilişkilerini geliştirmesi için uygun zemini oluşturduğu, Amerika Birleşik Devletleri'nin mevcut dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine destek sağladığı ve Soğuk Savaş sonrası dönemde Kafkaslar'da meydana gelen gelişmelerin iki ülkeyi birbirine yakınlaştırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey-Israel's relations which have written before as a diffrent between (1983-1993) years political, military, economic, cultural and education with format and in research that has inculed archive documents, TBMM (Grand National Assemble of Turkey) protocols, the newspapers (Cumhuriyet, Hürriyet and Milliyet) and the others sources (the books, the articles and thesises) that present in the light of these is a research which is a qualitive research, the method of the research builds up analyzing subject concerned by the way givent document research. In research, that is the criteria has been determined early by researcher by a set of criteria is chosen criteria sample method is used and with documents that are in the state archive of Turkey Republic, TBMM (Grand National Assemble of Turkey) protocols, which is included research the newspapers, the books, the others periodical publications and thesises which are made datas which is analysised by the method of content analysis. At the result of the research, Turkey-Israel, political, military, economic, cultural and education contacts between 1983-1993 years even though that these effect negative because of the war Arabic and Israel, the other devolopments happened in the Middle East that constitute suitable ground for developments contacts of the two countries, at that current period United States of America supports to developments of contacts of the two countries and in the post-cold war period that was fixed two countries of approch each other because of developments happened in the Caucasus.