Max Scheler'nın düşüncesinde 'özgürlük ve insanlık'
'The freedom and the humanity' in Max Scheler's thought
- Tez No: 680125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DOĞRUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Felsefe, Anthropology, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanlığın ve kişinin kozmostaki varlığı şimdiye dek, doğabilimsel, teolojik ve felsefî perspektif başta olmak üzere,“kendi üyelerince”birçok yönden tanımlamaya uğramıştır. Nitekim, birçok otorite tarafından Felsefî Antropoloji'nin kurucularından birisi olarak kabul edilen Max Ferdinand Scheler'nın da felsefî düşüncesinin temelini şu iki sual oluşturur:“İnsan nedir?”,“İnsanın varlıktaki yeri neresidir?”. Scheler'ya göre, insanlığın diğer canlılardan ayrılan nihaî neliği, onlardan farklı olarak, tamamıyla a priorik bir varolageliş sürecine tabiî tutulmuş olmamasıdır; bu durum insanı“mümkün mertebede otonom olan”,“özgür”bir varlık kılmaktadır. Bundandır ki Scheler, insanı, Psikovital & Geist-varlığı şeklinde iki temele ayırmıştır. Bu çalışmada, tüm bir insanlıkta ve kişide beliren“özgürlük”mefhumu ve olgusu Scheler'nın düşünceleri ekseninde irdelenmeğe çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of humanity and the person in the cosmos has so far been scrutinized and defined in many ways“by their own members”, especially from the scientific, theological, and philosophical perspective. As a matter of fact, the basis of the philosophical thought of Max Ferdinand Scheler, who is accepted as the founder of Philosophical Anthropology by many authorities, is the following two questions:“What is human?”,“Where is the place of humans in existence?”. According to Scheler the ultimate feature of humanity is it has not been subjected to a completely aprioristic process and structure of existence, unlike other living things; this situation makes human beings“autonomous as much as possible”and“free”. Thus, Scheler divides the human into two bases as Psychovital & Geist-being. In this study, the concept and phenomenon of“freedom”appearing in whole humanity and person have been tried to be examined in the axis of Scheler's thoughts.