Ekolojik turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve yerel halkın ekolojik turizme yönelik algısı ve tutumları: İbradı örneği
Evaluation of ecological tourism potential and local people's perception and attitudes for ecological tourism: İbradı sample
- Tez No: 680126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÇİNBİLGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada 2020-2021 yılları arasında doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle İbradı İlçesinin ekolojik turizm potansiyeli ve yöre halkının ekolojik turizme yönelik algısı ve tutumları incelenmiştir. Ekoturizm, ekosistemin ve ev sahibi toplulukların bütünlüğünün korunmasına katkıda bulunan pozitif çevre etiğini tanımlar. Doğal, kültürel ve tarihi özellikleri ile en eski yerleşim alanlarından biri olan İbradı, [Düğme Evleri, Erymna Antik Kenti, İbradı Mezarlıkları, Arapastık Kestane Ağacı, Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Kardelen Çiçeği ve“İbradı Anasonu”(Pimpinella ibradiensis),“Gökçe Tülüşah”(Rhaponticoides gokceoglui) vb. endemik bitkilerin bir araya gelmesinden ibarettir. Araştırmanın örneklemini, İbradı ilçe merkezi ve çevre mahallelerinde yaşayan yerel halktan 391 kişi oluşturmuştur. Araştırmaya ait örneklemin hesaplanmasında Yamane (2001), örneklem formülünden yararlanılmıştır. Yerel halkın ekolojik turizme yönelik algısı ve tutumlarını analiz etmek için veri araştırması ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. 391 anket formu SPSS 20.00 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ve oluşturulan hipotezler t ve ANOVA testleri ile ölçülmüştür. Her iki ölçek için geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılmış ve bu kapsamda açıklayıcı faktör analizi ve Cronbach Alpha kat sayıları incelenmiştir. Çalışma sonucunda yöre halkının eğitim seviyesi yükseldiğinde ve ekoturizmden yarar sağladığında ekoturizmin gelişmesine karşı olumlu bir tutum sergilediği ve bölgede ekoturizm faaliyetlerinin gelişmesine destek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yöre halkının medeni durumunun ekoturizmin olumsuz algı ve tutumları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, turizm planlamacılarına, destinasyon yönetim kuruluşlarına ve turizm literatürü bağlamında eğitim gören akademisyenlere öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ecological tourism potential of İbradı district with its natural, historical and cultural riches and the perception and attitudes of local people towards ecological tourism were examined between 2020 and 2021 years. Ecotourism defines positive environmental ethics as contributing to maintaining the integrity of the ecosystem and host communities. İbradı, one of the oldest settlements with its natural, cultural and historical features, [Button Houses, Erymna Ancient City, İbradı Cemeteries, Arapastık Chestnut Tree, Altınbeşik Cave National Park, Snowdrop Flower and“İbradı Anasonu”(Pimpinella ibradiensis),“Gökçe Tülüşah”(Rhaponticoides gokceoglui) etc. It consists of coming together of endemic plants. The sample of the study was formed from 391 people from the local population who live in the district center of İbradı and its associated neighborhoods. The sample formula of Yamane (2001) was used in the calculation of the sample belonging to the study. The perception and attitudes of the local population towards ecological tourism were analyzed using the data survey and interview method. 391 questionnaire forms were analyzed with SPSS 20.00 program. The data obtained from the research and the hypotheses created were measured by t and ANOVA tests. Validity and reliability analyzes were made for both scales and in this context, explanatory factor analysis and Cronbach Alpha coefficients were examined. As a result of the study, it was revealed that when the education level increased and benefited from ecotourism, the local people displayed a positive attitude towards the development of ecotourism and supported the development of ecotourism activities in the region. In addition, it has been found that the marital status of the local people has an effect on the negative perceptions and attitudes of ecotourism. The research findings provide suggestions to tourism planners, destination management organizations and academicians studying in the context of tourism literature.