Gerilim tipi baş ağrısı hastalarında mizaç özelliklerinin ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Relationship of temperament characteristics with pain severity and quality of life in tension headache patients
  1. Tez No: 680193
  2. Yazar: NERGİZ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Gerilim tipi baş ağrısı (GTBA) olan hastalarda mizaç özelliklerinin ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılması planlandı. Çalışmaya Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Kars Harakani Devlet Hastanesi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji polikliniklerine başvuran, GTBA tanısı alan 50 hasta ve yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi benzer sosyodemografik özellikleri olan 51 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Vizüel Analog Skala (VAS), TEMPS-A Mizaç Ölçeği (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego – Autoquestionnaire, Memphis, Pisa, Paris ve San Diego Mizaç Değerlendirme Anketi), Kısa Form-36 (SF-36) ölçekleri uygulandı. Hasta grubunda depresif, anksiyöz, siklotimik, irritabl mizaç puanları daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
This study was planned to explore the relationship between temperament characteristics with pain intensity and quality of life in patients with tension headache (TTH). The study included 50 patients diagnosed with TTH and 51 healthy control groups with similar sociodemographic characteristics such as age, gender, and education who applied to the Neurology outpatient clinics of Kafkas University Health Research and Practice Hospital, Kars Harakani State Hospital, and Selçuk University Medical Faculty Hospital. Sociodemographic data form, Visual Analogue Scale (VAS), TEMPS-A Temperament Scale (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, and San Diego - Autoquestionnaire), Short Form-36 (SF-36) scales were applied to the participants. Depressive, anxious, cyclothymic, and irritable temperament scores were higher in the patient group.