7-14 yaş arası voleybol oynayan ve spor yapmayan kız çocuklarında esneklik-denge-kuvvetin incelenmesi
Examination of flexibility-balance-strength in girls aged 7-14 who play volleyball and do not play sports
  1. Tez No: 680192
  2. Yazar: MERVE TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı voleybol oynayan ve spor yapmayan kız çocuklarında fiziksel uygunluk bileşenlerinden olan esneklik, denge ve kuvveti incelemektir. Bu çalışmaya voleybol oynayan (20) ve spor yapmayan (20) olmak üzere 7-14 yaş arası 40 gönüllü kız çocuğu katılmıştır. Bireylerin esnekliği; Otur Uzan Testiyle, dengesi; Flamingo Denge Testi ve Yıldız Denge Testiyle, kuvveti; El Kavrama Kuvveti, Durarak Uzun Atlama, Dikey Sıçrama ve Baş Üstü Geriye Sağlık Topu Atma testleriyle değerlendirilmiştir. Esneklik için voleybol oynayan ve spor yapmayan grup arasında anlamlı bir fark yoktur (p˃0,05). Dengeyi statik açıdan değerlendiren Flamingo Denge Testi sonuçları açısından gruplar arası anlamlı fark yoktur (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the flexibility, balance and strength of physical fitness components in girls who play volleyball and do not play sports. In this study, 40 volunteer girls aged 7 to 14 years, including volleyball (20) and non-sports (20), participated. Flexibility of individuals was evaluated by the Sit and Reach Test, balance; Flamingo Balance Test and Star Excursion Balance Test, Strength; Hand Grip Strength, Standing Long Jump, Vertical Jumping and Overhead Medicine Ball Throwing tests. There is no significant difference between volleyball and non-sports group for flexibility (p˃0,05). There is no significant difference between the groups in terms of the results of the Flamingo Balance Test, which statically evaluates balance (p˃0,05).