COVID-19 pandemi sürecinde annelerin risk algıladıkları çocuklarını korumak için yaptıkları geleneksel uygulamalar
Traditional practices of mothers to protect their children, which they perceive risk, during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 680208
  2. Yazar: FEHMİ BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırma, Covid-19 sürecinde annelerin risk algıladıkları çocuklarını korumak için yaptıkları geleneksel uygulamaları ve nedenlerini belirlemek ve etkileyen faktörleri incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan araştırma Ekim 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Nisan-Mayıs 2021 tarihleri arasında, belirtilen hastanenin ilgili polikliniğine başvuran, 6-12 yaş grubunda ve Covid-19 belirtileri gösteren çocuğu olan, kendisi Covid-19 geçirmeyen, iletişim problemi olmayan, okur-yazar olan 127 anne oluşturmuştur. Araştırmada 20 sorudan oluşan soru formu kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde) ve ki kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Annelerin %77'sinin geleneksel uygulamalar hakkında bilgisi olmadığı ve %71'inin geleneksel uygulamaları kullanmadığı bulunmuştur. Annelerin %91'inin çocuğundaki belirtileri Covid-19 olarak algıladığı belirlenmiştir. Annelerin %75'inin belirtisi bulunan çocuğu sağlık kuruluşuna götürdüğü bulunmuştur. Geleneksel uygulamayı kullanan anneler arasında %71'i bitkisel kaynakları tercih etmektedir. Annelerin geleneksel uygulama kullanma nedenleri %82.1 oranı ile bağışıklık güçlendirme amaçlıdır. Annelerin %80'i çocuğunu koronavirüsten koruyabildiklerini düşünmektedir. Annelerin koronavirüsten koruma yöntemlerine bakıldığında %99'unun çocuğunda hijyen kurallarına dikkat ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research is to determine the traditional practices of mothers to protect their children, whom they perceive as a risk during the Covid-19 process, to determine their reasons and to examine the factors affecting. Material and method: The descriptive research was conducted between October 2020 and June 2021. The population of the study consisted of 127 mothers who applied to the relevant polyclinic of the specified hospital between April-May 2021, had children aged 6-12 years and showed signs of Covid-19, were literate, did not have Covid-19, had no communication problems. A questionnaire consisting of 20 questions was used in the study. Data were evaluated with descriptive statistical methods (number, percentage) and chi-square test. Ethical principles were followed in the research. Results: It was found that 77% of the mothers did not know about traditional practices and 71% did not use traditional practices. It has been found that 91% of mothers perceive the symptoms in their child as Covid 19. It was found that 75% of the mothers took the child with symptoms to the health institution. Among mothers who use traditional practice, 71% prefer herbal sources. The reasons for mothers to use traditional applications are for immune strengthening with 82.1%. 80% of mothers think that they can protect their child from coronavirus. When the mothers' methods of protection from coronavirus were examined, it was determined that 99% of them paid attention to the rules of hygiene in their children.