Sıçanlarda erken başlangıçlı yüksek yağlı diyete bağlı obezitede spirulina platensis'in metabolik ve davranışsal parametreler ile kognitif fonksiyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of spirulina platensis on metabolic and behavioral parameters and cognitive function in early-onset HİGH-fat diet-induced obesity in rats
  1. Tez No: 680209
  2. Yazar: GİZEM USLUEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Obezite nedenli metabolik değişimler öğrenme ve bellek bozuklukları ve depresyon gibi davranışsal bozukluklara yol açabilir. Spirulina Platensis (SP) antioksidan, antiinflamatuar, nöroprotektif, antidiyabetik ve antiobezite özelliklere sahip mavi-yeşil bir mikroalgtir. Sirtuinler yaşlanma, apopitoz, enerji metabolizması, gen transkripsiyonu, hücre farklılaşması gibi çeşitli biyolojik fonksiyonları düzenleyen enzimlerdir. Bu çalışma yüksek yağlı diyete bağlı obezitede SP'in öğrenme ve bellek, depresyon gibi davranış parametreleri ve beyin TNF-α ve SİRT-1 seviyelerinde doza bağımlı etkisini belirlemek için yapıldı. 4 haftalık Sprague Dawley erkek ratlar 4 gruba ayrıldı; kontrol, yüksek yağlı diyet (YYD), YYD+SP150 (150mg/kg/gün), YYD+SP450 (450 mg/kg/gün). Kontrol grubu dışında ratlar 12 hafta boyunca %60 yüksek yağlı diyete maruz kaldı. Son 6 hafta SP ya da saline oral gavajla uygulandı. Öğrenme ve bellek Morris Su tankı testi kullanılarak değerlendirildi ve davranışsal performans yükseltilmiş artı labirent testi, açık alan ve zorunlu yüzme testleri kullanılarak değerlendirildi. Davranışsal testlerden sonra, ratlar sakrifiye edildi ve kan ve beyin dokuları alındı. Biyokimyasal değerlendirmeler ve Elisa testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity-induced metabolic changes can lead learning and memory impairment and behavioral disorders. Spirulina Platensis (SP) is a blue-green microalgae, which has antioxidant, antiinflamatory, neuroprotective, antidiabetic and antiobesity properties. Sirtuins are enzymes, which modulate various biologic functions as gene transcription, cell differentiation, energy metabolism, aging and apoptosis. This study was made to investigate the dose-dependent effects of SP on learning and memory, behavior parameters as depression, brain TNF-α and Sirtuin-1 levels in high fat-induced obesity. 4 weeks old Sprague Dawley male rats were divided into four groups; control, high fat diet (HFD), HFD+SP150 (150 mg/kg/day), HFD+SP450 (450 mg/kg/day). Rats except for the control group exposed to 60% high fat diet along 12 weeks. Last 6 weeks SP or vehicle administered by oral gavage. Learning and memory was assessed using the Morris water maze and behavioral performance was assessed using the T-maze, Open field test and forced swimming test. After the behavioral tests, rats were sacrificed and blood samples and brain regions were taken. Biochemical assessments and Elisa tests were made.