Futbol branşında görülen sakatlıkların ve sakatlık bölgelerinin mevkilere göre belirlenmesi
Determination of injuries and injury regions in the football branch according to the positions
- Tez No: 680207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma; Futbol branşında görülen sakatlıklarının ve sakatlık bölgelerinin mevkilere göre incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de 2020/2021 sezonu amatör erkek futbol ligi müsabakalarında, aktif olarak futbol oynayan bireyler oluştururken, çalışmanın örneklem grubunu; Kahramanmaraş bölgesinde 2020/2021 sezonu amatör erkek futbol ligi müsabakalarında, aktif olarak futbol oynayan ve basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 430 erkek futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan deneklere sunulan formun ilk beş sorusu katılımcıların sahip oldukları demografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla formda kullanılmıştır. Ayrıca formdaki on sekizinci soruya kadar katılımcıların spor geçmişi, geçirmiş olduğu sakatlıklar ve antrenman bilgilerini ölçmeye yönelik sorulara değinilmiştir. Formdaki diğer sorular ise katılımcıların sakatlık geçirip geçirmedikleri, eğer geçirmişlerse bu sakatlıklara nasıl müdahale edildiği ve sakatlıktan sonra eski performanslarına kavuşup kavuşmadıkları, ayrıca hangi mevki sporcularının daha bilinçli olduğunu tespit etmek için sorulan sorulara verilen cevaplar 5'li likert tipi tarzında olup, hiç ile her zaman arasında derecelendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirliği cronbach's alpha katsayısı yardımı ile belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan 64 soruluk ölçek için yapılan güvenilirlik analizi sonucunda Cronbach's Alpha katsayısı 0,947 olarak bulunmuştur. Ölçeğin güvenilirlik analizi sonucunda Cronbach's Alpha katsayısı 0,911 olarak bulunmuştur. Ayrıca araştırmada toplanan verilerin analiz testleri yapılmadan önce verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov-Simirnov ve Levene testleri ile test edilmiş, verilerin normal dağılım göstermediği saptandığından dolayı verilerin analizinde non-parametrik testlerden Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the injuries and areas of disability seen in the football branch by position. While the population of the research consists of individuals who play football actively in the amateur men's football league matches in the 2020/2021 season in Turkey, the sample group of the study consists of 430 male football players who actively play football in the amateur men's Football League competitions of the 2020/2021 season in Kahramanmaraş region and who voluntarily participate in the study using a simple non-selective sampling method. The first five questions of the form presented to the study subjects were used in the form to determine the demographic characteristics of the participants. In addition, questions aimed at measuring participants ' sports history, injuries and training information are addressed up to the eighteenth question in the form. Other questions in the form are about whether participants have had injuries, how they have handled these injuries if they have, and whether they have regained their former performance after the injury. In addition, in order to determine which position athletes are more conscious, the answers to the questions asked are in the style of a fiver likert type and are rated between never and always. The SPSS 22.0 program was used to analyze the data obtained. The reliability of the scales used in the study was determined using Cronbach's Alpha coefficient. As a result of the reliability analysis for the 66-question scale used in the study, Cronbach's Alpha coefficient was found to be 0.947. As a result of the reliability analysis of the scale, the cronbach Alpha coefficient was found to be 0.911. in addition, the data collected in the study were tested with Kolmogorov - Simirnov and Levene tests before the analysis tests were performed, and Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests from non- parametric tests were used in the analysis of the data, as it was determined that the data did not show normal distribution. the degree of statistical significance was accepted as p< 0,05. As a result of the research, it was found that the body areas where the most injuries occur in amateur football players are the ankle, knee and calf areas. In general, it was found that lower limb injuries occur more in amateur football players, and the time of formation of injuries occurs more in the competition environment.