Adolesan dönemi farklı yaş gruplarındaki futbolcuların taktiksel beceri düzeylerin incelenmesi
Tactical skills of footballers of different age groups in the adolescent period examining levels
- Tez No: 680216
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada farklı yaş kategorilerinde yer alan amatör genç erkek futbolcuların taktiksel beceri düzeyleri oynadıkları mevki ve sahip oldukları bazı demografik özellikler çerçevesinde irdelenmiştir. Araştırmaya Adana ili 2019-2020 futbol sezonu amatör süper ligi U15 (N=152), U17 (N=175) ve U19 (N=150) yaş gruplarında futbol oynayan 477 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 22 sorudan oluşan Sporda Taktiksel Beceriler Envanteri ile demografik bilgilere yönelik sorular kullanılmıştır. Taktiksel beceriler ve bu yeteneği oluşturan hücum ve savunma temelli dört alt boyuttan elde edilen değerler bakımından U15 ile U19 grupları arasında güçlü bir benzerlik tespit edilirken (p>0,05), U17 grubunda kısmen de olsa bir düşüsün yaşandığı, buna mukabil U19 grubunun genellikle U17 grubundan daha iyi bir performans sergilediği tespit edilmiştir (p0,05). Verilerin analizde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Betimsel (yüzde / frekans) istatistiklerin yanında, verilerin homojenliği ve gruplardaki veri sayıları dikkate alınarak parametrik veya non parametrik testlerin yapılmasına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the tactical skill levels of amateur young male footballers in different age categories were examined within the framework of their position and demographic characteristics. 477 footballers who play football in Adana Province, in the amateur super league U15 (N = 152), U17 (N = 175) and U19 (N = 150) for the 2019-2020 season, as voluntarily were participated in the study. In the study, the Tactical Skills in Sport Inventory consisting of 22 questions and questions for demographic information were used as data collection tools. While there is a strong similarity between the U15 and U19 groups in terms of tactical skills(attack & defence based) and the values obtained from the four sub-dimensions that make up this ability (p> 0.05), the U17 group has a partial decrease, whereas the U19 group is generally more likely than the U17 group. It was found that the change in the educational level of the father was more effective than the mother on the tactical skills performance, and the school type made a difference in favor of the sports high school students, especially in the U17 group (p 0.05). SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Besides the descriptive (percentage / frequency) statistics, it was decided to perform parametric or non-parametric tests, taking into account the homogeneity of the data and the number of data in the groups.