Tuvalet eğitimi bilgi tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of toilet training knowledge attitude scale
  1. Tez No: 680215
  2. Yazar: İPEK CİGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Tuvalet Eğitimi Bilgi ve Tutum Ölçeğini geliştirip, geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Materyal ve Metot: Araştırma, metodolojik olarak, gerçekleştirilmiştir. Tuvalet Eğitimi Bilgi ve Tutum Ölçeği için madde havuzu çalışması, uzman görüşlerinin alınması, ön uygulamadan sonra geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırma, iki üniversitesi hastanesinin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerinde, Eylül 2020- Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Evren, ilgili hastanelerin belirtilen polikliniklerine 1-3 yaş grubu çocuklarının herhangi akut bir sorunu ile Ocak-Nisan 2021 tarihleri arasında başvuran, multipar anneler (S=360) ve 1-3 yaş grubu çocukları (S=360) oluşturmuştur. Araştırmada, örnekleme yöntemine gidilmeden evrenin tamamı ile çalışılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Tuvalet Eğitimi Bilgi ve Tutum Ölçeği kullanılarak ve yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Veriler, sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapma, ölçek geliştirme, geçerlik ve güvenirlik analizleri ile değerlendirildi. Etik ilkelere bağlı kalınmıştır. Bulgular: Tuvalet Eğitimi Bilgi ve Tutum Ölçeği; 29 maddeden oluşan, 5'li likert tipi, geçerlik (madde toplam korelasyon değerleri; r=.303-.761, Alpha katsayısı=.916) ve güvenirlik (ayırt edicilik; p=.000
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research is to develop the Toilet Training Knowledge and Attitude Scale and to conduct validity and reliability studies. Material and Method: The research has been carried out methodologically. For the Toilet Training Knowledge and Attitude Scale, by consulting expert opinions, an item pool and post application validity and reliability studies have been performed. The research has been carried out in the Pediatric Health and Diseases Polyclinics of two university hospitals between September 2020 and June 2021. The target population of the study was consisted of multiparous mothers (S=360) and children aged 1-3 (S=360) applying to the outpatient clinics of the relevant hospitals with any acute problem of children between January and April 2021. In the research, the whole target group has been studied without the sampling method. The data have been obtained via the Personal Information Form, the Toilet Training Knowledge and Attitude Scale and faceto-face interviews. Data have been evaluated through numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviation, scale development, validity and reliability analysis. Ethic principles have been considered. Results: Toilet Training Knowledge and Attitude Scale has been developed through features consisted of 29 articles which meet, acceptably and highly, the criteria of 5-point Likert Scale's validity (item total correlation values; r=.303-.761, Alpha coefficient=.916) and reliability (discrimination; p=.000